Grubosz jest nazywany drzewkiem szczęścia

i

Autor: Shutterstock

Dom i ogród

Wysusz i rozsyp wokół łodygi. Kwiat, który przynosi szczęście, będzie rósł jak na drożdżach. Domowa odżywka do grubosza

2024-09-10 13:19

Według ludowych wierzeń grubosz jest drzewkiem przynoszącym szczęście, a jego okrągłe listki symbolizują bogactwo i sprowadzają pieniądze do domu. Roślina przyciąga także spokój i pozytywną energię. Abstrahując od właściwości magicznych, grubosz to piękny i mało wymagający kwiat doniczkowy, który ozdobi każde wnętrze. Jak o niego dbać?

Grubosz jajowaty jest nazywany drzewkiem szczęścia i bogactwa. Jednak jak na roślinę, która przynosi obfitość, grubosz nie ma zbyt wielu wymagań. Wystarczy odpowiednie podlewanie i słoneczne stanowisko, a grubosz odwdzięczy się pięknym wyglądem. Od czasu do czasu warto zasilić go także domową odżywką z kuchennych resztek.

Wysusz i rozsyp wokół łodygi. Kwiat, który przynosi szczęście, będzie rósł jak na drożdżach. Domowa odżywka do grubosza

Grubosz nie potrzebuje zbyt długiego nawożenia. Najlepszym momentem na jego zasilanie jest lato, jednak jeśli zauważysz żółte lub opadające liście, słabe korzenie i łodygi warto rozpocząć nawożenie grubosza. Możesz użyć specjalnych odżywek do sukulentów lub sięgnąć po domowe sposoby. Jedną z najprostszych naturalnych metod jest użycie wysuszonych fusów kawy. Wystarczy je rozsypać na wierzchu doniczki. Możesz użyć także odżywki ze skórek od bananów. Wystarczy pokroić bardzo dojrzałego banana (ze skórką) na mniejsze kawałki, przełożyć do słoika i zalać gorącą wodą. Po 48 godzinach odcedzić i podlać roślinę.

Co lubi drzewko szczęścia? Najlepsze stanowisko dla grubosza

Najlepszym stanowiskiem dla grubosza jest jasne, słoneczne miejsce. Drzewko szczęścia potrzebuje także ciepła. Mimo że dobrze radzi sobie także w niższych temperaturach, to nie powinniśmy wystawiać go na działanie niższej niż 10 stopni C. Jeśli uprawiamy odmianę Hummel’s Sunset (z żółtoczerwonymi obwódkami na liściach) i chcemy pogłębić kolor, warto ustawić roślinę w jeszcze jaśniejsze miejsce. Grubosz jest sukulentem, rośnie powoli, a w miarę wzrostu jego pędy grubieją, nadając mu wygląd drzewka. Poprzez odpowiednie przycinanie, niektórzy formują grubosza w bonsai. Odłamane pędy można wykorzystać jako sadzonki nowych roślin. Grubosz kwitnie w miarę wzrostu. Jeśli chcemy pobudzić go do kwitnienia, jesienią przestajemy nawozić roślinę i ograniczamy podlewanie. Z czasem pojawią się małe białe kwiatki. Jednak trzeba pamiętać, że to rzadkość. Dlatego, jeśli grubosz kwitnie, jego właściciel może mówić o dużym szczęściu.

ZOBACZ TEŻ: Co zrobić żeby pobudzić kwiaty do kwitnienia? Podlej tym domowym nawozem, a łodygi będą uginać się pod ciężarem pąków

QUIZ. Magiczne rośliny w Polsce. Quiz tak trudny, że tylko wiedźma lub znachor zdobędą komplet punktów
Pytanie 1 z 10
Słowianie wierzyli, że w tych kwiatach zaklęte są dusze grzeszników. Do dziś panuje przesąd, że lepiej nie trzymać ich w domu, bo przynoszą pecha. O jakiej rośnie mowa?
Jak mądrze kupować rośliny doniczkowe
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki