Z myślą o bezpieczeństwie dzieci

2013-04-26 2:00

Pomoc psychologiczna, zajęcia terapeutyczne w Domu Misia Ratownika, pluszaki w karetkach… PZU i Stowarzyszenie „Misie Ratują Dzieci” działają na rzecz dzieci poszkodowanych w wypadkach drogowych oraz ich rodzin.

PZU od lat zajmuje się pomocą ofiarom wypadków drogowych. Szczególne miejsce w działalności społecznej firmy zajmuje pomoc najmłodszym.

Pracownicy PZU na co dzień w swojej pracy spotykają się z dziećmi, które są ofiarami wypadków. Dla nich poza obrażeniami fizycznymi wypadek jest ogromnym wstrząsem psychicznym. Zdarza się, że dzieci tracą w wypadku rodziców, rodzeństwo lub inne bliskie osoby.

Dlatego od 2010 r. PZU współpracuje ze Stowarzyszeniem „Misie Ratują Dzieci”. Wspólnie stworzyli program profilaktyki zdrowotnej i pomocy dzieciom uczestniczącym w wypadkach. Korzystają one z opieki psychologa i rehabilitanta w Ośrodku Terapeutycznym w Dźwirzynie k. Kołobrzegu, nazwanym Domu Misia Ratownika.

PZU oraz Stowarzyszenie „Misie Ratują Dzieci” przekazały także służbom ratowniczym i policji w całym kraju maskotki Misia Ratownika. Przytulanka kojarzy się dziecku z domowym ciepłem. Podczas wypadku daje mu poczucie bezpieczeństwa oraz oparcie emocjonalne. Potwierdzają to pracujący przy wypadkach lekarze, policjanci oraz strażacy. Nazywają Misia Ratownika „apteczką pierwszej pomocy psychologicznej”.

W Domu Misia Ratownika przez cały rok dzieci i ich opiekunowie uczestniczą w grupowych i indywidualnych zajęciach terapeutycznych. Pomagają im w tym psychologowie i pedagodzy. Ich celem jest pomoc w złagodzeniu urazu psychicznego wywołanego dramatycznym przeżyciem. Uczestnicy turnusu mają zapewniony bezpłatny nocleg, wyżywienie oraz wszystko, co potrzebne jest do prawidłowego przebiegu terapii. Jeśli jest taka potrzeba, dzieci wracają do ośrodka wiele razy.

Zainteresowanie programem jest bardzo duże. Z terapii w Domu Misia Ratownika  skorzystało już kilkaset dzieci z całej Polski. Na turnusy terapeutyczne kierowani są głównie najmłodsi poszkodowani i osieroceni w wyniku wypadków drogowych. Dzięki wsparciu PZU tuż obok Domu Misia Ratownika stowarzyszenie wybudowało i wyposażyło Centrum Rehabilitacyjne. Dzięki temu dzieci będą miały także profesjonalną opiekę fizjoterapeutów. Stowarzyszenie „Misie Ratują Dzieci” planuje zbudowanie podobnego ośrodka na południu Polski, a więc będzie mogło objąć terapią więcej dzieci.

PZU daje więcej

Program „Misie Ratują Dzieci” jest dla PZU bardzo ważny. Przede wszystkim firma wypłaca  poszkodowanym w wypadku dzieciom i ich bliskim należne im odszkodowanie. Dzięki programowi mają one również szansę na odzyskanie równowagi psychicznej i fizycznej – szansę na powrót do normalnego życia.
Program pomaga także rodzicom, których dziecko zginęło w wypadku, oraz wspiera całe rodziny, które przeżyły taką tragedię.

Poza tym pracownicy służb ratunkowych uczą się, jak zwiększyć odporność na stres oraz jak udzielać wsparcia psychologicznego poszkodowanym.

Stowarzyszenie „Misie Ratują Dzieci”

Stowarzyszenie „Misie Ratują Dzieci” jest organizacją pozarządową. Od 1999 roku prowadzi działalność profilaktyczną, zmierzającą do zmniejszenia liczby wypadków, szczególnie tych z udziałem dzieci. Udziela również praktycznej pomocy psychologicznej najmłodszym – ofiarom tragicznych zdarzeń oraz ich rodzinom.

Edward Polek, prezes Stowarzyszenia „Misie Ratują Dzieci”

Wieloletnia i stabilna współpraca z PZU pozwoliła naszemu stowarzyszeniu objąć opieką terapeutyczną dzieci – ofiary wypadków – w całej Polsce. PZU łączy prowadzenie biznesu z poczuciem odpowiedzialności oraz troską o dzieci, które uczestniczyły w wypadkach. Dzięki znaczącej pomocy PZU Miś Ratownik – pluszowy emisariusz stowarzyszenia, znajduje się teraz w każdej karetce i radiowozie w Polsce. Jest on nie tylko pocieszeniem dla małych pacjentów, ale też przypomina o możliwości uzyskania całkowicie bezpłatnej i kompleksowej pomocy psychologicznej.

Jakub Leszczyński, dyrektor Stowarzyszenia „Misie Ratują Dzieci”

Stowarzyszenie Misie Ratują Dzieci w odpowiedzi na olbrzymie zapotrzebowanie społeczne podjęło decyzję o realizacji projektu utworzenia Centrum Pomocy Powypadkowej w Krakowie. Jego działalność będzie uzupełnieniem działań prowadzonego przez nas ośrodka w Dźwirzynie. Obecnie jesteśmy etapie pozyskiwania terenu budowlanego położonego blisko centrum Starego Miasta. Jeżeli nasze starania zakończą się sukcesem, już niedługo  będziemy mieli możliwość objęcia całkowicie bezpłatną pomocą ofiary wypadków – zarówno dzieci, jak i dorosłych w całej Polsce.

Planowane przez nas centrum będzie także pełniło funkcję całodobowej informacji dla uczestników tragicznych zdarzeń, którzy często są zdezorientowani z powdu traumy i potrzebują szybkiej oraz kompetentnej pomocy i wsparcia. To wszystko jest możliwe dzięki wparciu ze strony PZU.

Piotr Glen, kierownik Zespołu Sponsoringu, Prewencji i CSR w Grupie PZU

PZU dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem „Misie Ratują Dzieci” pokazuje, na czym w praktyce polega idea społecznej odpowiedzialności biznesu. Stosujemy w PZU bardzo wysoki standard obsługi ubezpieczeniowej poszkodowanych. Jednocześnie pomagamy najmłodszym, których spotkała tragedia i muszą trafić na terapię do Domu Misia Ratownika. Oprócz partnerstwa ze stowarzyszeniem robimy wiele na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Ta współpraca to spójny, wieloletni program, który przynosi korzyści wszystkim – PZU, Stowarzyszeniu „Misie Ratują Dzieci” i przede wszystkim dzieciom poszkodowanym w wypadkach.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki