1. Co zrobić, jeśli ręce masażysty wędrują tam, gdzie nie trzeba?
Masaż ma na celu cię rozluźnić i zrelaksować. Gorzej jeśli zamiast odprężenia zaczynasz odczuwać skrępowanie. Myślisz: czy na pewno powinnam być dotykana w te miejsca? Spokojnie, klasyczne masaże całościowe nie mają nic wspólnego z erotyką. Po kolei masowane są kolejne partie ciała, w tym pośladki i okolice biustu. To normalne. Ale jeśli czujesz, że twoja strefa komfortu została naruszona, zareaguj. Nie powstrzymuj się w obawie, że narazisz się na śmieszność, bo „się nie znasz”. Możesz powiedzieć: „Nie czuję się dobrze z tym, że mnie tam pan/pani masuje” lub „Czy może pan/pani skoncentrować się na innym miejscu?” (tu wskazać konkretną część ciała np. plecy). Żeby uniknąć takiej sytuacji, najlepiej na wstępie ustalić, które obszary masażysta powinien pominąć.
2. Czy terapeuta będzie oceniał moje ciało i jego wygląd?
Wiele osób wstydzi się swojego ciała. Płeć nie ma tu znaczenia, choć prawda jest taka, że kobiety są bardziej wrażliwe na tę kwestię. Martwią się widocznym cellulitem, odrastającymi włoskami, złą kondycją skóry. Eksperci podkreślają, że naprawdę nie ma powodu, aby się krępować. Osoby wykonujące zabiegi pielęgnacyjne są niczym lekarze i nieraz widzieli nagie ciała o różnych kształtach i rozmiarach. Przekonują, że wygląd twojego ciała jest ostatnią rzeczą, na którą zwracają uwagę podczas zabiegów. Wtedy przede wszystkim skupiają się na stopniu napięcia twoich mięśni, reakcji skóry na preparaty i twoim samopoczuciu.
3. Czy powiedzieć terapeucie, że zabieg nie sprawia mi przyjemności?
Niektóre zabiegi bywają nieprzyjemne z zasady. Bo umówmy się, nie ma czegoś takiego jak bezbolesna depilacja brazylijska! Ale już peeling czy masaż rządzą się innymi prawami. Używany preparat wywołuje u ciebie swędzenie lub pieczenie? Zapach wywołuje mdłości? Powiedz o tym osobie wykonującej zabieg. Nie zakładaj, że to normalne – przecież odczuwasz dyskomfort!
Jeśli podczas zabiegu zależy ci na ciszy spokoju, nie zaczynaj sama pogawędki z terapeutą, bo poczuje się zobligowany do jej podtrzymania. Najlepiej na starcie powiedz, jak duże znaczenie ma dla ciebie ta chwila relaksu (np. tak rzadko mam okazję wypoczywać w ciszy). Gdy trafi ci się gadatliwy masażysta, grzecznie acz stanowczo podkreśl swoje pragnienie odpoczynku: „Przepraszam, ale najlepiej wypoczywam w ciszy”; „Miałam ciężki dzień i potrzebuję się wyciszyć”.
4. Co zrobić, jeśli podniecę się podczas masażu?
Zacznijmy od tego, że jest to całkowicie naturalne i normalne. Zdarza się zarówno mężczyznom, jak i kobietom, choć tym pierwszym trudniej jest to ukryć. Skąd to podniecenie? W części wynika z poczucia głębokiego relaksu, ale w dużym stopniu związane jest też ze stymulacją nerwów znajdujących się w dolnej części pleców. Gdy układ przywspółczulny zostanie aktywowany, może u niektórych osób wywołać podniecenie. Doświadczony terapeuta zignoruje ten fakt. A ty możesz czerpać z tego jedynie przyjemność…!
5. Czy mogę korzystać z zabiegów, jeśli mam okres?
Dlaczego nie! Najważniejsze, żebyś czuła się komfortowo. Wykwalifikowany terapeuta potrafi złagodzić nieprzyjemne dolegliwości związane z miesiączką za pomocą delikatnego i rozluźniającego masażu. Odradzany jest natomiast masaż klasyczny, bo przyczynia się do rozszerzenia naczyń krwionośnych, a co za tym idzie – silniejszego krwawienia.
Niektóre kobiety wolą „w te dni” wybrać zabieg, który nie wymaga negliżu. Ale uwaga, zabiegi na twarz raczej nie są dobrym pomysłem, bo w czasie okresu skóra jest bardziej wrażliwa i podatna na podrażnienia. Z tego też powodu nie zaleca się depilacji laserowej oraz peelingu.
6. Czy masaż powinien boleć?
Powszechnym błędem jest przekonanie, że masaż musi być bolesny, aby był skuteczny. Nic bardziej mylnego – ból powoduje tylko dodatkowe napięcie w ciele. Jeśli go poczujesz, nie zaciskaj zębów, tylko od razu powiedz o tym osobie wykonującej masaż.
Terapeuci zwracają uwagę, że nie należy mylić masażu bolesnego z intensywnym. W przypadku tego drugiego rozluźnianie napiętych mięśni może w pierwszej chwili powodować dyskomfort, który szybko ustąpi odprężeniu. Eksperci przekonują też, że dla osób, które chcą się odstresować, rozluźnić całe ciało i zrelaksować najlepszy będzie delikatny, prosty masaż (np. Lomi Lomi).
7. Co zrobić, jeśli muszę skorzystać z łazienki podczas zabiegu?
Zgłoś taką potrzebę. Zrobienie krótkiej przerwy nie stanowi problemu. Jak się okazuje, ludzie często wstydzą się zapytać o możliwość skorzystania z toalety i potem męczą się przez resztę zabiegu, wiercąc się i odliczając czas do jego końca. A to przecież bez sensu! Jak chcesz się zrelaksować, odczuwając parcie na pęcherz? Pamiętaj, że masaż poprawia krążenie, pobudza układ nerwowy i trawienny. Twój organizm się rozluźnia, co może wywołać burczenie w brzuchu a nawet mimowolne puszczenie gazów. Co jeśli zdarzy się to tobie? Nic. Wystarczy przeprosić. Masażysta to zrozumie, wszak jesteśmy tylko ludźmi.
8. Czy mogę chodzić na zabiegi, jeśli jestem w ciąży?
Specjaliści radzą, aby unikać większości zabiegów w pierwszym trymestrze ciąży. Niewskazane są wizyty w jacuzzi, saunie i łaźni parowej, stosowanie aromaterapii i poddawanie się masażom. Na te możesz się zdecydować po 12 tygodniu ciąży po uprzedniej konsultacji ze swoim lekarzem. Wiele gabinetów posiada ofertę skierowaną specjalnie do przyszłych mam, m.in. masaże pleców przynoszące ulgę kręgosłupowi oraz prenatalne, które zapewniają relaks i odprężenie. Bezpieczne będą także odpowiednio dobrane zabiegi na twarz. Nie zapomnij też o dłoniach i stopach. Pedicure jest bardzo popularny wśród ciężarnych, szczególnie jeśli towarzyszy mu masaż przynoszący ukojenie opuchniętym kostkom i obolałym stopom.
9. Jak należy się przygotować do zabiegu pielęgnacyjnego?
W tym temacie eksperci są zgodni: im mniej zrobisz w domu, tym lepiej. Przycięcie paznokci przed pedicure, wyciskanie zaskórników przed zabiegiem oczyszczania czy wyrywanie brwi przed ich modelowaniem – wszystko to sprawi, że utrudnisz pracę specjalistom. Posługując się metaforą, jaki sens ma czyszczenie domu przed przyjściem sprzątaczki?
Jeśli w planach masz masaż, zjedz lekki posiłek najpóźniej na godzinę przed wizytą. Warto też wziąć ciepły prysznic. Nie tylko cię odświeży, ale i rozluźnieni mięśnie, aby stały się bardziej podatne na działanie zabiegu. Na dobę przed peelingiem nie należy depilować ciała. Podobnie w przypadku zabiegów z wykorzystaniem masek. Jeśli chcesz pozostać w bieliźnie, załóż taką, której ci nie szkoda. Używane w trakcie zabiegu preparaty mogą ją pobrudzić.
Więcej artykułów o tematyce spa i wellness znajdziesz na spaandmore.pl
Materiał Partnerski