ZABRZE: To był intensywny rok!

2012-12-20 13:52

W Zabrzu każdy z miesięcy kończącego się roku przynosił ważne dla miasta i jego mieszkańców wydarzenia

Budowa stadionu i kolejnego odcinka Drogowej Trasy Średnicowej, premiera musicalu „Tarzan” i obchody 90-lecia miasta to tylko niektóre z wydarzeń, którymi żyli zabrzanie w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Przypomnijmy, co jeszcze przyniósł ze sobą kończący się właśnie rok 2012.

Dobre wieści czekały z początkiem roku na zabrzańskie rodziny wielodzietne. W mieście ruszył oferujący im szereg zniżek program „Rodzina na 5+”. Również w styczniu Zabrze znalazło się w sercu politycznej Europy. Miasto odwiedził przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso. W Domu Muzyki i Tańca odebrał przyznany przez Regionalną Izbę Gospodarczą Diamentowy Laur Umiejętności i Kompetencji.

W lutym smaczniejsza i zdrowsza woda popłynęła ze zmodernizowanej Stacji Uzdatniania Wody „Leśna” w Mikulczycach. Kilka tygodni później kolejną barierę w medycynie pokonali lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca. U dwojga nastolatków wykonali transplantację płuc. W Polsce nikt wcześniej nie podjął się takiego przeszczepu u tak młodych pacjentów.

Aktorzy zjeżdżający po rozpiętych nad widownią linach, ekwilibrystyczne popisy na scenie i grająca na żywo orkiestra to tylko niektóre z atutów polskiej wersji musicalu Phila Collinsa „Tarzan”. Ta największa w historii produkcja musicalowa na Śląsku była możliwa dzięki współpracy samorządów Gliwic i Zabrza. Niesamowity spektakl przygotowany przez Gliwicki Teatr Muzyczny oraz Dom Muzyki i Tańca zainaugurował w maju V Metropolitalne Święto Rodziny.

W czerwcu ruszyła budowa kolejnego odcinka Drogowej Trasy Średnicowej. W tym roku Zabrze wkroczyło też w drugi etap największej w historii miasta inwestycji, jaką jest poprawa gospodarki wodno-ściekowej. Łączna wartość projektu sięga 800 mln zł. Sporą część tej kwoty stanowi zdobyte przez samorząd dofinansowanie z unijnego Funduszu Spójności. Największą pod względem kubaturowym inwestycją w powojennej historii Zabrza jest z kolei nowy Stadion im. Ernesta Pohla, który w grudniu doczekał  się już częściowej konstrukcji zadaszenia.

O jedyną w Europie udostępnioną turystom podwieszaną kolejkę wzbogaciła się Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego „Guido”, która w tym roku obchodziła piąte urodziny. Tymczasem dla turystów przygotowywany jest już nowy kompleks turystyczny, którego osią będzie Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna. Do tej pory udrożniono już około 800 metrów unikatowego wyrobiska. Przy ul. Miarki gotowe są budynek obsługi ruchu turystycznego oraz replika wylotu sztolni. Kompleks ma być gotowy w 2014 r.

Jesień upłynęła pod znakiem obchodów 90. rocznicy nadania Zabrzu praw miejskich. Ulicami miasta kroczył barwny korowód zorganizowany w ramach tradycyjnych Skarbnikowych Godów. W Teatrze Nowym odbyła się ceremonia nadania miastu sztandaru, a podczas gali w Domu Muzyki i Tańca akt nadania honorowego obywatelstwa Zabrza odebrał legendarny piłkarz Górnika Włodzimierz Lubański.

Jesienią do działających w Zabrzu uczelni dołączyła Wyższa Szkoła Techniczna, która w odrestaurowanym gmachu przy ul. Park Hutniczy uruchomiła Wydział Mediów, Aktorstwa i Reżyserii. Z kolei Politechnika Śląska przeniosła z Gliwic do Zabrza pierwszy w Polsce Wydział Inżynierii Biomedycznej. Jego otwarciu towarzyszyła pierwsza konferencja Śląska Inżynieria Biomedyczna. Dzięki wsparciu Wojewódzkiego oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej kontynuowane były prace w ramach programu termomodernizacji szkół i przedszkoli. Łącznie objęły one już około 30 obiektów.

- W kolejnych budżetach miasta coraz większą pozycję stanowią nakłady na inwestycje. Pozyskujemy środki, by realizować nasze plany i marzenia. Dzięki temu Zabrze staje się coraz bardziej atrakcyjne dla mieszkańców i inwestorów - podsumowuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają