Zdążyć przed zaćmieniem

i

Autor: W. Brytania

Zaćma: Objawy, profilaktyka i leczenie

2015-04-29 4:00

Dzięki rozwojowi i osiągnięciom medycyny zaćma nie jest już wyrokiem. Wczesna diagnoza i odpowiednia terapia pozwolą nam zachować zdrowie i wzrok na długo. Nie warto zwlekać z wizytą u lekarza - zgłaszajmy się, gdy tylko zauważymy, że widzimy gorzej.

Zaćma albo inaczej katarakta to wrodzona lub nabyta degeneracja naszych oczu. Narząd wzroku, podobnie jak inne, przez całe nasze życie narażony jest nie tylko na niszczące działanie czasu, ale też na inne czynniki. Choroby, urazy, przyjmowane leki - to wszystko nie pozostaje obojętne dla naszych oczu. Zaćma, nieleczona i lekceważona, może prowadzić do ślepoty.

Plamy na słońcu

Choroba znana jako zaćma polega na tym, że na soczewce oka powstają plamki i zmętnienia. Zdrowa soczewka jest cienka, elastyczna i całkowicie przejrzysta. Jeśli więc tworzą się na niej uszkodzenia, to promienie świetlne nie mogą się przez nią swobodnie przedostawać. To jak oglądanie świata przez zabrudzone okulary lub okno. Konsekwencją zaćmy jest upośledzenie wzroku. Im większe zaćmienie i zmętnienie, tym gorzej widzimy.

Zaćma to choroba, która postępuje. Nie ślepniemy z dnia na dzień - potrzeba na to czasu. Dlatego im szybciej wyłapiemy niepokojące objawy i zgłosimy się do lekarza, tym większa szansa na wyleczenie i zachowanie ostrość widzenia.

Podstępna zjawa

W łagodnych przypadkach zaćmy chory może początkowo nie zauważać żadnych symptomów albo zrzucać pogorszenie widzenia na zmęczenie, przepracowanie czy zbyt wiele godzin spędzonych przed ekranem. Pierwszym objawem katarakty jest właśnie nieostre widzenie, a u tych, którzy już noszą szkła korekcyjne - wrażenie przybrudzonych okularów. Niektórzy chorzy mówią też o chwilowym oślepieniu lub uczuciu naświetlenia czy "olśnienia". Efekt ten jest wywołany przez rozszczepienie promieni słonecznych na zmętnieniach soczewki.

Skutkiem zaćmy bywa również mniejsza intensywność i wyrazistość kolorów oraz wystąpienie trudności podczas czytania czy oglądania telewizji. W skrajnych przypadkach, kiedy soczewka całkowicie zmętnieje, widzimy jedynie kontury dużych kształtów.

Zaćma nie boli, nie powoduje zaczerwienia czy swędzenia oka. Dotknięte zaćmą oczy nie łzawią. Jeśli zaćma dotyka dzieci, to może objawiać się zezem lub oczopląsem.

Zaćmę da się leczyć. Robi się to operacyjnie poprzez wszczepienie nowej soczewki. Metody są różne, zależą od ośrodka, w którym wykonujemy zabieg (bardziej lub mniej nowoczesna technika). Skuteczność zabiegu jest naprawdę zadowalająca, a on sam bezpieczny.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki