Pod wrażliwymi roślinami, także krzewami i drzewami (magnolie, krzewy o zimozielonych liściach, jak rododendrony czy pierisy), należy ziemię wyściółkować. Można to zrobić z pomocą grubej warstwy kory, która idealnie nadaje się do zabezpieczenia gleby przed zamarzaniem. I co ważne, zatrzyma w ziemi wilgoć.
Ziemię można też zabezpieczyć gałązkami drzew iglastych, one też chronią przed mrozem i wysychaniem podłoża. Jeśli mamy w ogrodzie delikatne byliny, nie usuwamy ich zwiędłych łodyg, gdyż teraz będą stanowiły dodatkową ochronę roślin i gleby przed mrozami.
Gdy większość liści opadnie z drzew, oczywiście należy je dokładnie zgrabić, a potem najlepiej byłoby je spalić, gdyż w ten sposób niszczy się wiele zimujących w nich chorób grzybowych oraz szkodników. Grabi się także opadłe igliwie, tym bardziej że to głównie z niego wiele grzybów przechodzi potem na zdrowe rośliny. Dokładne grabienie przed zimą jest bardzo ważne, gdyż trawa gnije pod opadłymi liśćmi.
Aby jak najlepiej przygotować glebę do wiosennych nasadzeń, należy ją bardzo dokładnie oczyścić z chwastów, następnie rozsypać odpowiednie nawozy (fosforowe, potasowe) i koniecznie przekopać, ale dość płytko. Tak przekopanej ziemi nie wyrównuje się, tylko zostawia w tym stanie do wiosny. Natomiast co kilka lat, aby zmniejszyć kwasowość gleby, warto ją nawieźć wapnem (koniecznie w proporcjach 15 kg wapna na 100 mkw.).