Nagrobki z lastriko
Nagrobki z popularnego lastriko możemy wyszorować wodą z dodatkiem zwykłego płynu do mycia naczyń. Do mycia używamy miękkiej szczotki. Mieszanka z cementu i małych kamyczków ma porowatą powierzchnię, co powoduje, że takie płyty często porasta mech. Można je wówczas wyczyścić szorstką kuchenną ściereczką, stosując specjalny środek do tego typu pomników. Niezawodnym środkiem konserwującym jest silikon. Nagrobki lastrikowe można też woskować. Zabieg ten musi być systematycznie ponawiany. Dzięki niemu kamień doskonale potrafi się bronić przed wszelkimi zabrudzeniami. Nie radzimy pastowania i lakierowania. Dlaczego? Po niedługim czasie na kamieniu będą pojawiały się plamy i przebarwienia.
Patrz też: Będzie wolno i nerwowo w dzień Wszystkich Świętych
Piaskowiec i granit
Szczególnego traktowania wymagają nagrobki z piaskowca. Materiał ten jest bardzo delikatny, a więc i trudny do odczyszczenia. Skutecznym i równocześnie bezpiecznym środkiem przywracającym piaskowcowi czystość będzie woda pozbawiona chemicznych dodatków i miękka szmatka.
Nagrobki z granitu najlepiej czyścić czystą wodą przy użyciu ścierki z mikrofibry lub szczotki o bardzo miękkim włosiu. Nagrobków tych, niezależnie od koloru, nie natłuszczamy. Granit, jeśli jest czysty, zachowuje naturalny połysk i nie trzeba go pastować. Możemy natomiast od czasu do czasu zmyć go zwykłym octem. W ten sposób kamień na jakiś czas "odżyje". Do pielęgnacji nagrobków granitowych przeznaczone są również specjalne płyny konserwujące.
Płyty marmurowe
Marmur - choć wydaje się twardym i trwałym kamieniem - w zimnym klimacie szybko ulega korozji. Do czyszczenia nie używamy żadnych chemicznych środków, bo mogą jedynie zniszczyć kruchy kamień. Przemyjmy go tylko wodą i miękką szmatką. Jeśli nagrobek jest mocno zniszczony, najlepszym rozwiązaniem będzie gruntowne przeszlifowanie go przez kamieniarza.
Pogoda: Ciepło i słonecznie na Wszystkich Świętych 2013
Pomnik z marmuru po pewnym czasie matowieje, gdyż jest to naturalna cecha tego kamienia. Można go jedynie lekko nabłyszczyć specjalnym preparatem na bazie wosku.
Dodatki z mosiądzu i brązu
Kute balustrady na starych grobowcach warte są tego, by je chronić przed całkowitym zniszczeniem. Jeśli na metalu pojawiły się ślady rdzy, najpierw powinniśmy je oczyścić, a potem pomalować farbą olejną. Metalowe litery na pomniku nabiorą blasku po przetarciu ich środkiem do czyszczenia srebra.
Mosiężne lub wykonane z brązu dodatki na mogile odporne są na spirytus i rozpuszczalniki. Z osiadłą na nich patyną doskonale poradzi sobie za to szczotka ryżowa.
Drobne naprawy
Niewielkie pęknięcia kamiennych elementów, np. cokołu, możemy skleić zaprawą klejącą. Posłuży ona również do solidnego przymocowania do podłoża dodatkowych elementów, takich jak gazony na kwiaty. Klej musi schnąć co najmniej 24 godziny, dlatego miejsca napraw musimy zabezpieczyć, przykrywając folią budowlaną.
Natomiast ubytki w grobowcach betonowych wypełniamy zaprawą szybko twardniejącą. Doskonale nadaje się do napraw krawędzi i powierzchni płyt.