EKG - elektrokardiografia
Układamy się na leżance, a pielęgniarka przypina nam elektrody do rąk, nóg oraz do klatki piersiowej. Prądy elektryczne wytwarzane w mięśniu sercowym są rejestrowane. EKG pozwala wykryć aktualny albo przebyty zawał serca.
EKG wysiłkowe
Pacjent z przypiętymi elektrodami maszeruje po bieżni lub pedałuje na rowerze stacjonarnym.
Badanie określa wydolność mięśnia sercowego, stopień zaawansowania choroby wieńcowej, umożliwia wykrycie zaburzeń rytmu serca i ujawnia niedotlenienie.EKG metodą Holtera
Do klatki piersiowej mamy przypięte minielektrody. Są połączone z aparatem wielkości walkmana przymocowanym np. do paska spodni. Urządzenie nosimy przez całą dobę. Pozwala wykryć objawy niedokrwienia i zaburzenia rytmu serca.
Echo serca (USG)
Lekarz przykłada nam głowicę ultrasonografu do klatki piersiowej i widzi na monitorze zmiany w budowie serca i nieprawidłowości w jego pracy. To badanie określa rozległość zmian po zawale. Pozwala ocenić stan wszystkich części serca. Czasem "echo" wykonuje się przez przełyk.
Leżymy na specjalnym łóżku, które na kilkadziesiąt minut wsuwa się do komory, gdzie jesteśmy poddawani działaniu pola magnetycznego. Precyzyjnie bada budowę serca i stan tętnic wieńcowych.
Scyntygrafia
Dostajemy dożylnie izotop promieniotwórczy, potem siadamy lub kładziemy się przed tzw. gammakamerą. Promieniowanie przetwarzane jest na obraz widoczny na monitorze. Można ocenić budowę serca i tętnic wieńcowych, a także pracę mięśnia sercowego.