Zagadka niewidocznej strony Księżyca rozwiązana po 55 latach!

2014-06-12 10:33

Po kilkudziesięciu latach naukowcy wiedzą już, dlaczego niewidoczna strona Księżyca nie ma księżycowych mórz.

Mare, czyli księżycowe morza widać tylko po jednej stronie Księżyca. Kiedy w 1959 roku radziecki statek kosmiczny zrobił zdjęcia satelity okazało się, że niewidoczna strona Księżycowa nie ma ich praktycznie wcale – zajmują jedynie 2 proc. powierzchni, podczas gdy na drugiej 31 proc. Naukowcy nie potrafili wyjaśnić tego zjawiska. Znalezienie odpowiedzi zajęło im dokładnie 55 lat.

Czytaj: Nowa planeta w Kosmosie! Naukowcy odkryli nową planetę! To Mega Ziemia! "Godzilla wśród planet"

Ze względu na tzw. zjawisko synchronicznej rotacji z Ziemi (Księżyc obiega wokół Ziemi w takim samym czasie, w którym Ziemia obraca się wokół własnej osi), nie widzimy tej „niewidocznej” strony Księżyca. Widzimy za to tę z pięknymi księżycowymi morzami, czyli kraterami meteorytowymi wypełnionymi magmą.

Jak się okazało, nieobecność mare na jednej stronie ma związek z budową Księżyca, a dokładnie z grubością skorupy. Księżyc powstał po zderzeniu Ziemi z planetą wielkości Marsa. Księżyc jako mniejszy od Ziemi stygł od niej szybciej, a już najszybciej ochładzała się niewidoczna strona, bo nie była pod wpływem wysokiej (2500 stopni C) temperatury Ziemi. Po uderzeniach meteorytów niewidoczna strona Księżyca z grubszą skorupą nie uwalniała też magmy i w efekcie nie stworzyła charakterystycznych mórz.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki