Zagotuj w wodzie i spryskaj rośliny. Ćma bukszpanowa padnie trupem
Jeszcze lata temu ogrodnicy najmocniej zmagali się z atakami mszyc oraz stonki. Teraz jednym z najpoważniejszych szkodników w ogrodach jest ćma bukszpanowa. To gatunek nocnego motyla, który do Europy przywędrował z Azji. W Polsce pojawił się po raz pierwsze około 13 lat temu. Od tego czasu ćma bukszpanowa niszczy uprawy wielu roślin. Ja sama nazwa wskazuje najczęściej atakuje bukszpan, ale nie tylko. Szkodniki te żerują również na trzmielinie, ostrokrzewach oraz laurowiśni. Najpoważniejsze zagrożenie stwarzają larwy, które niszczą rośliny. Wygryzają one dziury w liściach oraz w pędach doprowadzając do całkowitego obumierania roślin.
Do pozbycia się ćmy bukszpanowej najczęściej polecany są profesjonalne opryski. Są one skuteczne i działają szybko. Jednym z częściej rekomendowanych środków na ćmę bukszpanową są preparaty zawierające bakterie Bacillus thuringiensis. Doprowadzają one do szybkiej śmierci szkodników. Wiele osób nie chce jednak sięgać po kupne, często inwazyjne, preparaty. W takiej sytuacji można wypróbować domowe opryski na ćmę bukszpanową. Ogrodnicy najczęściej polecają dwa sposoby. Pierwszy z nich sprawdzi się, gdy ćma bukszpanowa nie zaatakowała jeszcze całej rośliny. Wystarczy obrać kilka ząbków świeżego czosnku, rozgnieść go i zagotować w wodzie. Po tym czasie należy odstawić wywar na kilka godzin, a następnie przelać do butelki z atomizerem i dokładnie spryskać rośliny. Nie wolno pominąć wewnętrznej części liści oraz pędów przy samej ziemi. Zapach czosnku działa odstraszająco, a dodatkowo warzywo to blokuje rozwój larw.
Kolejnym, domowym sposobem na pozbycie się ćmy bukszpanowej jest niezastąpiony ocet. Przygotowanie oprysku na bazie octu jest banalnie proste. Należy wymieszać biały ocet z wodą w proporcjach 1:10. Można dodać takie niewielką ilość ekologicznego płynu do naczyń. Sprawi on, że roztwór nie spłynie z liści i gałęzi, a utrzyma się nieco dłużej. Rozcieńczony z wodą ocet zabija osobniki ćmy bukszpanowej oraz unieruchomia je, dzięki czemu można pozbyć się ich mechanicznie.
Jak rozpoznać, że rośliny zostały zaatakowane przez ćmę bukszpanową?
Obecność ćmy bukszpanowej jest charakterystyczna. Jednym z najbardziej rozpoznawanych objawów są białe pajęczyny i kłębki pojawiające się na krzewach. Przypominają one białe połacie waty pokrywające całą roślinę. Ćma bukszpanowa sprawia, że liście roślin zaczynają brązowieć i obumierać. Zauważalne są także same szkodniki w postaci larw oraz dorosłych osobników.

- Inwestowanie w złoto czyli drogocenna polisa na czasy niepewności. DROGOWSKAZY
- O nowoczesnych metodach nauczania w szkole. DROGOWSKAZY
- Kobiety na rowery czyli marzenie Ministry Kolarstwa. DROGOWSKAZY
- Pokolenie Z na rynku pracy. DROGOWSKAZY
- Będę ojcem! Mężczyźni w oczekiwaniu na dziecko. DROGOWSKAZY
- O podróżach w ryzykowne rejony świata. DROGOWSKAZY
- Jak być artystą i nie zwariować? DROGOWSKAZY
- O narkotykowej Polsce. DROGOWSKAZY
- Cały ten swing czyli dlaczego swingujemy? DROGOWSKAZY
- Wpływ nawyków matek na wybory córek. DROGOWSKAZY
- Gap year – dlaczego coraz częściej decydujemy się na przerwę? DROGOWSKAZY
- Gatunki inwazyjne w natarciu. DROGOWSKAZY
- Na tropie wielkich tajemnic i mistyfikacji. DROGOWSKAZY
- O kulturze picia alkoholu w Polsce. DROGOWSKAZY
- Syndrom oszusta. DROGOWSKAZY
- O rodzicach, którzy zniszczyli życie swoim dzieciom. DROGOWSKAZY
- Gosia Baczyńska - artystka i ikona mody. DROGOWSKAZY
- O nawiedzonych miejscach w Polsce. DROGOWSKAZY
- Polskie innowacje czyli "We did it in Poland". DROGOWSKAZY
- Niszczycielska siła niepewności. DROGOWSKAZY