Na początek warto wybrać tzw. akwarium towarzyskie, czyli tropikalne słodkowodne i ryby łatwe w utrzymaniu, m.in. danio pręgowanego, gupika, mieczyka Hellera, kiryska spiżowego, kardynałka chińskiego, bojownika wspaniałego, gurami złote, brzankę różową i sumatrzańską.
Kupujemy sprzęt
Akwarium ustawiamy z dala od kaloryferów i okna. Potrzebujemy odpowiedniego oświetlenia. Jego moc zależna jest od litrażu akwarium. Bardzo ważnym elementem jest filtr. Najlepszy łączy filtrację mechaniczną i biologiczną, a wydajność ma trzykrotnie większą niż pojemność akwarium. By utrzymać stałą temperaturę, musimy zainstalować grzałkę z termostatem.
Tworzymy ekosystem
Jako podłoże do akwarium towarzyskiego idealny będzie żwirek naturalny o średnicy 2-5 mm, np. bazaltowy lub kwarcowy, i kulki gliniano-torfowe lub gliniane pod korzenie roślin.
Podłoże powinno tworzyć warstwę 5-10 cm. Następnie sadzimy rośliny, najlepiej szybko rosnące.
Nie można do akwarium wlać wody z kranu. Nalewamy ją do jakiegoś naczynia i odstawiamy na 24 godziny, by gazy się ulotniły, a metale ciężkie opadły na dno. Najlepiej jednak wykorzystać do przygotowania wody specjalny uzdatniacz i żywe kultury bakterii (kupimy w sklepie zoologicznym). Teraz akwarium musi przez miesiąc dojrzeć. Dopiero potem można wpuścić ryby.