Sposoby na piękny trawnik

2009-04-09 8:36

Zanim się zdecydujemy na założenie trawnika, musimy się zastanowić, czy lepiej posiać nasiona i czekać, aż pojawią się zielone listki, czy rozłożyć darń i od razu cieszyć się szmaragdową zielenią.

Trawnik z siewu

Kiedy go można zakładać? Są dwie dobre pory na sianie trawnika: przełom sierpnia i września lub kwietnia i maja. Wtedy temperatura jest już ustabilizowana, podłoże optymalnie nawilżone i zazwyczaj nie grożą susze. Poza tym okresem również można zakładać trawniki, ale efekt może być gorszy.

Ile trzeba czekać, aż urośnie? Nasiona kiełkują po dziesięciu-szesnastu dniach zależnie od pogody, ale na gęstą, dorodną darń trzeba czekać kilka miesięcy.

Gdzie go można stosować? Praktycznie wszędzie, ponieważ spośród wielu typów murawy można wybrać taką, która najlepiej będzie dostosowana do warunków panujących w naszym ogrodzie. W sprzedaży oprócz typowych mieszanek traw ozdobnych (dywanowych) i rekreacyjnych (uniwersalnych) są też mieszanki traw przystosowanych do cienia czy też szczególnie wytrzymałych na częste deptanie. Można też kupić mieszanki na intensywnie użytkowane trawniki sportowe, na łąki kwietne oraz mieszanki regeneracyjne służące naprawie zniszczonych trawników.

Trawnik z rolki

Kiedy można go zakładać? Przez cały sezon wegetacyjny, nawet późną jesienią (w listopadzie), bo gotowa darń jest bardziej odporna na przymrozki niż kiełkująca trawa.

Jak długo trzeba czekać, aż urośnie? Jest efektowny wkrótce po rozłożeniu, przy czym natychmiast widać, czy nie jest zanieczyszczony chwastami.

Gdzie go można stosować? W większości ogrodów. Darń z rolki najczęściej jest przygotowywana na trawniki rekreacyjne; jeżeli chcemy mieć darń z traw dywanowych, trzeba ją zamówić około dwóch miesięcy wcześniej. Tego rodzaju trawniki nadają się też szczególnie dobrze do pokrywania skarp o znacznym nachyleniu.

Kiedy lepiej zrezygnować z trawnika?

Trawa źle rośnie w miejscach bardzo ocienionych, na przykład pod okapem gęstych drzew. Nie najlepsze są również miejsca z piaszczystą glebą, która szybko wysycha, bo utrzymanie go w należytej kondycji będzie wymagało bardzo częstego podlewania. Darń nie jest także polecana między gęsto posadzonymi krzewami, bo będzie kłopot z jej koszeniem (utrudnione manewrowanie kosiarką). We wszystkich tych miejscach lepiej posadzić niskie rośliny zadarniające.

Czytaj więcej na:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają