Grudnik marnieje i ma pomarszczone liście? Ta domowa odżywka przywróci mu wigor

i

Autor: Shutterstock Grudnik marnieje i ma pomarszczone liście? Ta domowa odżywka przywróci mu wigor

Dom i ogród

Zamiast do herbaty używam do podlewania. Grudnik pięknie rośnie. Pomarszczone liście znów są zielone i jędrne. Oto zasady pielęgnacji grudnika

2024-01-08 12:28

Grudnik to popularna roślina doniczkowa o pięknych dzwonkowatych kwiatach. Jednak czasami przez błędy w pielęgnacji jego liście marszczą się i zmieniają kolor. Roślina marnieje i nie kwitnie. Z pomocą przychodzi domowa odżywka. Składniki znajdziesz sklepie spożywczym.

Grudnik jest najbardziej zachwycający, gdy obsypuje się kwiatami. Ta roślina kwitnie zazwyczaj dwa razy w roku. Żeby tak było trzeba mu zapienić odpowiednie warunki przez cały rok. Niestety zdarza się, że liście grudnika stają się pomarszczone, zmieniają kolor i wydaje nam się, że roślina jest już nie do uratowania. Na szczęście jest sposób na jej reanimację.

Dodaje ten proszek do wody i grudnik wraca do zdrowia. Pomarszczone liście znów są zielone i jędrne

Liście grudnika marszczą się i zmieniają kolor zazwyczaj wtedy, gdy roślina jest przesuszona. Paradoksalnie, bardzo często dzieje się tak tuż po przelaniu kwiatu. Z obawy (i słusznie), że korzenie zgniją, przesadzamy roślinę do nowego podłoża i zapominamy o podlewaniu na długi czas. A pomarszczone, zmieniające kolor liście świadczą o braku wystarczającej ilości wody. Gdy zaobserwujemy takie objawy u grudnika wtedy, zamiast polewać go samą wodą, warto dodać do niej cukier. Wystarczy rozpuścić łyżkę cukru w litrze wody i taką mieszanką podlać roślinę.

Grudnik. Pielęgnacja rośliny – najważniejsze zasady

Grudnik fatalnie reaguje na zmiany. Jeśli do tej pory obficie kwitł, ale w kolejnym roku przestał powodem może być gwałtowna zmiana temperatury, intensywności oświetlenia czy przeciągi. Wtedy roślina nie tylko nie kwitnie, ale gubi pąki i opadają jej liście. Ważnym punktem pielęgnacji grudnika jest wybór stanowiska. Jeśli chcemy, by kwitł, warto ustawić go w jasnym miejscu, ale nienarażonym na bezpośrednie promienie słoneczne. Zbyt dużo słońca sprawi, że liście rośliny czerwienieją. Nie wolno dopuścić do całkowitego wyschnięcia gleby. W przeciwnym razie liście zaczną się marszczyć i więdnąć. Efektem może być brak kwitnienia, ponieważ roślina całą energię inwestuje w liście. Dlatego, jeśli chcesz, by grudnik zakwitł ponownie, podlewaj go raz w tygodniu. Pamiętaj jednak, by nie przelać rośliny. Ziemia musi być wilgotna, ale nie mokra. Trzeba też pamiętać, że Grudnik, to roślina krótkiego dnia. Żeby zakwitł, trzeba mu zapewnić — w okresie od września do grudnia — około 12 godzin ciemności. Grudnik nie lubi także, gdy jest za ciepło. Optymalna temperatura dla tej rośliny to około 21 stopni Celsjusza. W nocy może być niższa, ale nie mniej niż 15 stopni Celsjusza. Wyższa temperatura może być przyczyną braku kwitnienia. Pamiętaj także o odpowiednim podłożu. Możesz kupić gotową mieszankę do kaktusów lub ziemię lekko kwaśnym odczynie. Dwa razy w roku trzeba mu także zapewnić także okres spoczynku. Pierwszy – od sierpnia do października, drugi na przełomie lutego i marca, czyli po przekwitnięciu rośliny. Wtedy zygokaktus potrzepuje chłodniejszego miejsca. Najlepiej przenieść go do pomieszczenia, w którym panuje temperatura w okolicach 6-10 stopni Celsjusza. W tym czasie nie nawozimy kwiatu i mniej go podlewamy. Po 3-4 tygodniach można go przenieść na docelowe stanowisko praz zacząć stopniowo podlewać i nawozić.

ZOBACZ TEŻ: Roślina, która przynosi szczęście i chroni dom. Posadź w ogrodzie lub na balkonie, a przyciągniesz dobrobyt

Kwiaty balkonowe: ciekawe pomysły na obsadzenie skrzynek balkonowych
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają