Co zrobić, by zamiokulkas wypuszczał nowe liście?

i

Autor: Shutterstock Co zrobić, by zamiokulkas wypuszczał nowe liście?

Kwiaty doniczkowe

Zamiokulkas zamiolistny zacznie wypuszczać liść za liściem. Zielone, lśniące gałązki pojawią się po zastosowaniu tej domowej odżywki. Zrobisz ją w kilka minut

2023-01-23 13:06

Zamikulkas zamiolistny nie chce wypuszczać nowych liści? Mamy na to sposób. Wystarczy przygotować domową odżywkę z jednego z kuchennych składników. Piękne, zielone i lśniące gałązki szybko się pojawią. Sprawdź, co zrobić, by cieszyć się okazałym kwiatem doniczkowym.

Domowa odżywka może pomóc w pielęgnacji i sprawić, że zamioklukas zamioslistny zacznie wypuszczać nowe liście. Ten popularny kwiat doniczkowy nazywany jest żelazną rośliną, bo nie ma zbyt wielu wymagań i potrafi przetrwać w trudnych warunkach. Jednak, kiedy nie ma zapewnionych podstawowych warunków nie wygląda najlepiej. Zamiast wypuszczać nowe liście, zatrzymuje się a z czasem marnieje. Co zrobić, by zmobilizować kwiat do wzrostu?

Co lubi zamiokulkas? Umiarkowane podlewanie i kwaśną glebę

Zamiokulkas najlepiej rośnie w żyznej, próchniczej i przepuszczalnej glebie o kwaśnym odczynie. Podczas przesadzania kwiatu wybieramy ceramiczną doniczkę, kilka centymetrów większą od poprzedniej. Jeśli chodzi o stanowisko odpowiednie dla zamiokulkasa, powinno być jasne jednak nie bezpośrednio nasłonecznione. Roślina toleruje także częściowe zacienienie. Najgorsze są dla niej skrajności - ostre słońce parzy liście i pojawiają na nich brązowe plamy. Z kolei w bardzo ciemnych miejscach liście wyciągają się i stają się jasno zielone. Optymalna temperatura dla zamii to 25 stopni C, poniżej 5 stopni C roślina zamiera. Warto też pamiętać, że łodygi zamiokulkasa wyginają się w kierunku światła, dlatego jeśli chcemy cieszyć się ładnym kształtem zamii pamiętajmy o obracaniu doniczki co jakiś czas. Ważne jest tez umiarkowane podlewanie. Zamiokulas lepiej znosi suszę niż nadmiar wody. Roślina gromadzi jej zapasy w liściach oraz korzeniach. Dlatego wytrzyma nawet długie tygodnie bez wody, natomiast jej nadmiar może ją uśmiercić. Przelany zamioklukas gnije od korzeni, następnie gubi liście. Najlepiej podlewać go w momencie, gdy wierzchnia warstwa podłoża zupełnie przeschnie. Do nawadniania używamy odstanej wody w temperaturze pokojowej. Zamia lubi także zraszanie miękką wodą.

Zamioklukas zamiolistny wpuści mnóstwo nowych liści. Podlej go tą domową odżywką

Zamiokulkas nie wypuszcza nowych liści z kilku powodów. Czasami jest to zbyt mała doniczka, brak światła, niewłaściwe podlewanie lub też nieprawidłowe pH gleby. Bywa także, że roślina potrzebuje nawozu. Warto przygotować domową odżywkę z żelatyny. Wzbogaci roślinę o potrzebny jej azot. Poprawi ukorzenienie, wzmocni obecne liście i sprawi, że pojawią się nowe. Żeby przygotować miksturę, rozpuść łyżeczkę żelatyny w szklance gorącej (niewrzącej) wody. Gdy ostygnie, dodaj jeszcze trzy szklanki zimnej wody i podlej zamiokulkasa. Powtarzaj ten zabieg raz w miesiącu.

ZOBACZ TEŻ: Rośliny doniczkowe do ciemnych pomieszczeń. Ulubiony Ogrodnik zdradza top 5 kwiatów do cienia, dzięki którym zmienisz dom w dżunglę

Sonda
Stosujesz domowe odżywki do kwiatów?
Zimowa Giełda Płytowa w Bydgoszczy

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki