Zapisz się na kurs języka obcego

2010-09-15 14:00

Znajomość języka obcego przydaje się nie tylko w pracy, ale i w codziennych kontaktach. Warto więc zainwestować w dobry kurs językowy

Znajomość języka obcego to dziś konieczność. Ułatwia nam znalezienie pracy, ale też pozwala zawierać zagraniczne znajomości. Koniec lata to doskonała okazja, by zacząć poszerzanie wiedzy w tej dziedzinie.

Bez względu na to, co motywuje nas do rozpoczęcia nauki, warto nie dopuścić, by zapał wygasł po kilku lekcjach. Podczas nauki języka najważniejsza jest systematyczność i konsekwencja.

Jaki wybrać język

To wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Najbardziej uniwersalny wśród języków obcych jest angielski. Niektórzy decydują się na naukę konkretnego języka ze względu na jego interesujące brzmienie, inni zmuszeni są np. przez pracodawcę. W ostatnim czasie bardzo modna stała się nauka języków mało popularnych, przez co ciekawych, np. litewski czy czeski. Niestety, w ich przypadku trudno jest znaleźć lektorów. Do łask powraca także źle kojarzony w naszym kraju przez lata rosyjski. Nadal ogromnym zainteresowaniem cieszą się francuski, niemiecki czy włoski.

Kurs czy wyjazd

Możliwości nauki języka mamy wiele - tradycyjne lub korespondencyjne kursy albo np. wyjazd do kraju, którego język chcemy poznać. Oczywiście najlepiej jest nauczyć się języka, mając z nim bezpośredni kontakt. Jeśli jednak nie mamy takich możliwości, warto np. oglądać zagraniczną telewizję lub filmy (bez lektora). Bardzo dobrym kontaktem z "żywym językiem" są konwersacje z tzw. native speakerem. To obcokrajowiec, z którym możemy porozumieć się tylko w jego ojczystej mowie. Takie rozmowy zmuszają nas do używania języka i przez to szybciej go przyswajamy.

Jeśli kurs, to jaki

Istnieje wiele rodzajów kursów, o różnym stopniu zaawansowania. Zwykle o przydzieleniu do konkretnej grupy (np. początkującej lub biegłej) decyduje wynik testu wstępnego. Możemy zapisać się na zajęcia odbywające się raz lub kilka razy w tygodniu (w przypadku tzw. kursów intensywnych). Przed rozpoczęciem kursu warto sprawdzić, czy poszczególne lekcje trwają godzinę lekcyjną (45 min) czy pełną zegarową. Istnieją zajęcia ogólne, stawiające głównie nacisk na umiejętności porozumiewania się, i specjalne - szlifujące język w konkretnej dziedzinie, np. turystyce czy medycynie (kończone głównie w celach zawodowych).

Potwierdź swoje umiejętności

Wiele szkół prowadzi kursy, których program jest tak skonstruowany, by zdać egzamin potwierdzający umiejętności językowe, np. CAE z angielskiego czy Zertifikat Deutsch z niemieckiego. Warto zdobyć taki "papier", bo jest pisemnym potwierdzeniem naszych umiejętności językowych.

Ceny:
Kurs angielskiego w grupie - 600-800 zł/semestr (koszt jednej godziny wynosi wtedy kilkanaście złotych).
Indywidualny kurs lub konwersacje z native speakerem - 45-130 zł/godzinę.
Korespondencyjny kurs - 80-100 zł/miesiąc (z materiałami). Czasem zdarzają się promocje i wtedy opłata spada do 50 zł.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki