Czyszczenie szyby kominkowej

i

Autor: shutterstock Czyszczenie szyby kominkowej

Czysty dom

Zapomnij o sodzie i drogich specyfikach. Tak łatwo wyczyścisz szybę kominkową i zapobiegniesz osadzaniu się brudu

2024-10-10 14:29

Jesienne i zimowe wieczory przy kominku tworzą niesamowity klimat. Ciepło mrugających za szybą płomieni sprawia, że w pomieszczeniu jest miło i przytulnie. Jednak pod warunkiem, że szyba jest czysta. Wtedy także kominek spełnia swoją funkcję grzewczą. Brudna szyba gorzej przewodzi ciepło. Dlatego warto czyścić ją regularnie, a pomoże w tym domowy sposób.

Czyszczenie szyby kominkowej lub popularnej „kozy” nie należy do najprzyjemniejszych. Jednak sadza, która tworzy czarną powłokę na jej powierzchni, jest nie tylko nieestetyczna, ale i niebezpieczna. Rozpuszczanie brudu za pomocą ślinie żrących chemicznych środków jest skuteczne jednak drogie i niebyt zdrowe dla nas oraz dla planety. Warto więc sięgnąć po produkt z kuchennej półki i wyczyścić szybę kominkową domowym sposobem.

Zapomnij o sodzie i drogich specyfikach. Tak łatwo wyczyścisz szybę kominkową i zapobiegniesz osadzaniu się brudu

Choć soda świetnie radzi sobie z czyszczeniem różnego rodzaju spalenizny, to w przypadku szyby kominkowej lepiej jej nie używać. Mimo że pasta z tego produktu znakomicie poradzi sobie z brudem, to istnieje ryzyko, że porysujemy szybę. Z tego samego powodu lepiej nie stosować popularnego w sieci sposobu na czyszczenie kominka popiołem. Jednym z najskuteczniejszych domowych sposobów na wyczyszczenie szyby kominkowej jest ocet. Zwykły ocet spirytusowy rozcieńczony z wodą w proporcjach 1:1 poradzi sobie z sadzą. Wystarczy przelać miksturę do spryskiwacza, rozpylić na brudnej szybkie i zetrzeć papierowym ręcznikiem. Jeśli szyba jest bardzo zabrudzona, można spryskać ją samym octem lub octem zmieszanym z amoniakiem. Żeby przygotować domowy środek czystości, trzeba zmieszać pół litra wody z łyżeczką amoniaku i łyżeczką octu. Następnie działamy tak, jak w poprzednim przypadku – spryskujemy szybę, a po chwili ścieramy bród. Przy większych zabrudzeniach może przydać się także wilgotna ściereczka.

Co zrobić, żeby szyba w kominku się nie brudziła? Możesz ograniczyć osadzanie się sadzy

Jak wspominaliśmy wyżej, czyszczenie szyby kominkowej nie należy do najprzyjemniejszych, dlatego wiele osób szuka pomysłu na to, co zrobić, by szyba kominkowa się nie brudziła. Niestety nie ma złotego środka. Możemy jednak ograniczyć osadzanie się smolistych substancji. Według ekspertów kluczowe jest drewno. Nie powinniśmy używać niedokładnie wysuszonych szczap, sezonowanych mniej niż dwa lata. Ponadto powinniśmy rozpalać ogień od góry. W ten sposób pozwolimy na stopniowe rozprzestrzenianie się ognia i dopalenie wydzielających się spalin. Dzięki temu znacznie mniej brudu osadza się na szybie.

ZOBACZ TEŻ: Jak wyczyścić pilota do telewizora? Wykorzystaj niezawodny sposób z płynem do płukania ust

Quiz: Polskie tablice rejestracyjne. Sprawdź, czy wiesz, skąd są te „blachy”

Pytanie 1 z 10
Jakie miasto oznaczają tablice rejestracyjne zaczynające się od liter „CT”?
Soda oczyszczona - 10 sprytnych zastosowań sody w kuchni
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają