Zarabia więcej od swojego partnera

i

Autor: SHUTTERSTOCK Zarabia więcej od swojego partnera

Zarabiam więcej od partnera, a on czuje się przez to mniej męski

2021-10-11 14:26

„Mój ukochany pracuje fizycznie, praktycznie od zawsze. Gdy się wiązaliśmy wiedziałam na co się piszę. Nigdy nie było z tego kokosów, jednak to się dla mnie nie liczyło. Ja od zawsze dążyłam do osiągnięcia jakiegoś sukcesu zawodowego. Oboje się w tym wspieraliśmy. Po latach wspólnego życia coś się zmieniło. Pieniądze zaczęły grać ważną rolę, przez co partner stał się wycofany…”. Historia naszej czytelniczki nie jest odosobnionym przypadkiem. Sprawdź, jak radzić sobie z dysproporcjami zarobkowymi w związku.

Kobieta skontaktowała się z nami, aby podzielić się swoją historią. Uważa ona, że stereotypy dotyczące zarobków kobiet i mężczyzn są krzywdzące. 41-latka pisze tak:

Mi nie przeszkadza, że partner zarabia mniej. Robi to co lubi i widzę, że daje mu to satysfakcję. Jego zarobki nie są złe, jednak widać u nas dysproporcje. Ja obejmuję kierownicze stanowisko w dużej firmie, przez co mam stałe i wysokie dochody […]

Opisana tutaj sytuacja nie wydaje się czymś dziwnym. Coraz więcej kobiet spełnia się zawodowo, zarabiając przy tym niemałe kwoty. Dziwi więc fakt utrzymujących się stereotypów, że to mężczyzna w związku powinien otrzymywać wyższą wypłatę.

[…] prawie nie rozmawiamy o pracy. Przy takich tematach on często zmienia temat. Każde wspomnienie o pieniądzach, kończy się albo kłótnią albo niezręczną ciszą. Kiedyś powiedział mi, że przestaje czuć się męski, gdy rozmawiamy o pieniądzach. Chciałabym, żeby ludzie nie wtrącali się w nasze zarobki, może wtedy nie przejmowałby się rzeczami, które dla mnie nie są najważniejsze… Ważna jest miłość, nie zawartość portfela.

Jak powinno się zatem rozmawiać o dysproporcjach zarobkowych? W jaki sposób rozwiązywać emocjonalne trudności z tym związane?

Ustalcie zasady

Ustalenie zasad ułatwi Wam prowadzenie codziennych rozmów o zarobkach. Wspólnie zaplanujcie, jak będziecie dysponować finansami. Rozstrzygnijcie kwestie:

  • kont bankowych (czy będzie to jedno wspólne konto, czy też dwa oddzielne);
  • opłacania rachunków (czy podzielicie je po równo, czy może proporcjonalnie do dochodów);
  • wydatków na rozrywki (wspólne i te indywidualne), aby uniknąć finansowej kontroli którejś ze stron.

Unikaj tematu zarobków, gdy nie jest to konieczne

Gdy często będziesz wspominać o dysproporcji zarobkowej w waszym związku (nawet mimowolnie), Twój partner może mieć wrażenie, że się wywyższasz. Nie operuj kwotami, godzinami pracy. Staraj się szanować pracę i poświęcenie partnera – niezależnie od tego, czy zarabia mniej czy też więcej od Ciebie.

Wspólnie kalkulujcie większe wydatki

Staraj się rozłożyć decyzyjność w Waszym związku. Niech każdy z Was ma takie samo prawo do decydowania o tym, na co należy wydać pieniądze. Wspólnie rozważajcie, czy opłaca się wydać pieniądze, jeśli w grę wchodzą większe kwoty.

Kluczem jest tutaj komunikacja. Jasne ustalenie zasad funkcjonowania Waszej relacji jest niezbędne. Nie możemy jednak przy tym zapominać o uczuciach obu stron. Bądźmy wyrozumiali, otwarci i wrażliwi na drugiego człowieka. Pomóc w uzyskaniu równowagi może terapia par. Jest to sprawdzona metoda, mogąca rozwiązać wiele związkowych perypetii.

Sonda
Kto w związku powinien więcej zarabiać?
Wojna w The Voice of Poland! "Jestem tak wkurzona, że nie chce mi się z tobą gadać"

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki