Kobieta skontaktowała się z nami, aby podzielić się swoją historią. Uważa ona, że stereotypy dotyczące zarobków kobiet i mężczyzn są krzywdzące. 41-latka pisze tak:
Mi nie przeszkadza, że partner zarabia mniej. Robi to co lubi i widzę, że daje mu to satysfakcję. Jego zarobki nie są złe, jednak widać u nas dysproporcje. Ja obejmuję kierownicze stanowisko w dużej firmie, przez co mam stałe i wysokie dochody […]
Opisana tutaj sytuacja nie wydaje się czymś dziwnym. Coraz więcej kobiet spełnia się zawodowo, zarabiając przy tym niemałe kwoty. Dziwi więc fakt utrzymujących się stereotypów, że to mężczyzna w związku powinien otrzymywać wyższą wypłatę.
[…] prawie nie rozmawiamy o pracy. Przy takich tematach on często zmienia temat. Każde wspomnienie o pieniądzach, kończy się albo kłótnią albo niezręczną ciszą. Kiedyś powiedział mi, że przestaje czuć się męski, gdy rozmawiamy o pieniądzach. Chciałabym, żeby ludzie nie wtrącali się w nasze zarobki, może wtedy nie przejmowałby się rzeczami, które dla mnie nie są najważniejsze… Ważna jest miłość, nie zawartość portfela.
Jak powinno się zatem rozmawiać o dysproporcjach zarobkowych? W jaki sposób rozwiązywać emocjonalne trudności z tym związane?
Ustalcie zasady
Ustalenie zasad ułatwi Wam prowadzenie codziennych rozmów o zarobkach. Wspólnie zaplanujcie, jak będziecie dysponować finansami. Rozstrzygnijcie kwestie:
- kont bankowych (czy będzie to jedno wspólne konto, czy też dwa oddzielne);
- opłacania rachunków (czy podzielicie je po równo, czy może proporcjonalnie do dochodów);
- wydatków na rozrywki (wspólne i te indywidualne), aby uniknąć finansowej kontroli którejś ze stron.
Unikaj tematu zarobków, gdy nie jest to konieczne
Gdy często będziesz wspominać o dysproporcji zarobkowej w waszym związku (nawet mimowolnie), Twój partner może mieć wrażenie, że się wywyższasz. Nie operuj kwotami, godzinami pracy. Staraj się szanować pracę i poświęcenie partnera – niezależnie od tego, czy zarabia mniej czy też więcej od Ciebie.
Wspólnie kalkulujcie większe wydatki
Staraj się rozłożyć decyzyjność w Waszym związku. Niech każdy z Was ma takie samo prawo do decydowania o tym, na co należy wydać pieniądze. Wspólnie rozważajcie, czy opłaca się wydać pieniądze, jeśli w grę wchodzą większe kwoty.
Kluczem jest tutaj komunikacja. Jasne ustalenie zasad funkcjonowania Waszej relacji jest niezbędne. Nie możemy jednak przy tym zapominać o uczuciach obu stron. Bądźmy wyrozumiali, otwarci i wrażliwi na drugiego człowieka. Pomóc w uzyskaniu równowagi może terapia par. Jest to sprawdzona metoda, mogąca rozwiązać wiele związkowych perypetii.