Wody te znajdują się w ciągłym obiegu, decydują o stanie środowiska przyrodniczego, są niezbędne do życia. Należy podkreślić, że istotny wpływ na jakość zasobówwodnych ma działalność człowieka.
Opady atmosferyczne to zasoby wodne bezpośrednio zaspokajające potrzeby rolnictwa, leśnictwa i naturalnej roślinności. W naszym kraju wynoszą one przeciętnie około 190 km3/rok, z tego 62,5% stanowią opady półrocza letniego. Nierównomierny rozkład przestrzenny opadów sprawia, że na 38% powierzchni naszego kraju występują obszary o okresowym lub trwałym deficycie wód opadowych.
Wody powierzchniowe (cieki i zbiorniki wodne) stanowią zasoby wodne brutto zaspokajające potrzeby gospodarki narodowej w ogóle. Z zasobów tych w naszym kraju korzystają:
•przemysł,
•gospodarka komunalna,
•rolnictwo,
•leśnictwo (melioracje i nawadnianie).
Miarą zasobów wód powierzchniowych jest roczna wielkość odpływu rzecznego. Wielkość tych zasobów jest oceniana na około 57 km3/rok. Są to tzw. zasoby odnawialne. Tylko część z nich może być wykorzystywana na potrzeby gospodarki kraju. Tę część określa się jako zasoby dyspozycyjne (netto) – jest to różnica pomiędzy wielkością przepływu rzecznego a wielkością przepływu nienaruszalnego, tj. takiego, który zapewnia zachowanie życia organicznego w wodach płynących i jest istotny z punktu widzenia ochrony przyrody i piękna krajobrazu, wymagań sportu i turystyki wodnej oraz wędkarstwa. Objętość wody odpowiadająca nienaruszalnym przepływom polskich rzek została określona na poziomie 15 km3/rok.
Wody podziemne głębokie są to zasoby wodne przeznaczone (zgodnie z prawem wodnym) do zaopatrzenia ludności, głównie do celów konsumpcyjnych. Wielkość zasobów odnawialnych wód podziemnych w obrębie poziomów użytkowych jests zacowana na około 18 km3/rok, a ich zasoby dyspozycyjne (eksploatacyjne) ocenia sięna 17,3 km3/rok. Pobór wód podziemnych na potrzeby gospodarki narodowej i ludności wynosi 9,5% ich zasobów eksploatacyjnych.
Potrzeby wodne gospodarki narodowej i ludności zaspokajają: w ponad 84% wody powierzchniowe, blisko 15% wody podziemne i 1% zrzuty wód kopalnianych. Około 85% wody pobieranej na cele gospodarcze (tj. 9,4 km3) wraca z powrotem do wód powierzchniowych lub do ziemi jako ścieki przemysłowe i komunalne.
Uwaga! Zapraszamy na wspaniałą wyprawę tropem wody cenniejszej od złota!