Sposób na marniejącą marantę

i

Autor: Shutterstock

Rośliny doniczkowe

Zawsze robię to z marniejącą marantą. Modląca się roślina odbija i rośnie jak szalona. Pielęgnacja maranty

2024-10-28 12:15

Wiele osób zastanawia się, jak uratować marniejącą marantę. Oczywiście kluczowe jest tu ustalenie przyczyny osłabienia rośliny. Ja jednak zawsze wykonuje ten jeden zabieg na marniącej marancie. Dzięki niemu wiele razy udało mi się uratować tę modlącą roślinę. Odbijała i potem rosła jak szalona. Oto jak ocalić marniejącą marantę i jak ją prawidłowo pielęgnować.

Zawsze robię to z marniejącą marantą. Modląca się roślina odbija i rośnie jak szalona

Maranta, zwana również modlącą się rośliną to jedna z najpopularniejszych pokojowych roślin doniczkowych. Zdobimy nią wnętrza głównie ze względu na niezwykle dekoracyjne liście. Aksamitne w dotyku, prawie okrągłe, wielobarwne, z regularnymi wzorami i wyraźnie zaznaczonymi nerwami. Kwiaty maranty są drobne, koloru białofioletowego. Pielęgnacja maranty być może nie jest bardzo skomplikowana i pracochłonna, jednak bywa, że niespodziewanie maranta zaczyna marnieć. Wówczas najczęściej jej liście żółkną i usychają, mogą pojawić się na nich brązowe plamy, a z czasem liście opadają. Czy można uratować marniejąca marantę i jak to zrobić? Oczywiście kluczowe jest ustalenie przyczyny, czyli choroby, jaka dotknęła naszą roślinę. W większości sytuacji wystarczy zastosować środek grzybobójczy lub wykonać prosty zabieg, który może skutecznie ocalić modlącą się roślinę. Chodzi o przesadzenie maranty. Dzięki temu roślina często odbija, a potem rośnie jak szalona.

Jak przesadzić marniejącą marantę?

W uratowaniu maranty może pomóc przesadzenie jej do nowego podłoża. Jak to zrobić? Najpierw ostrożnie wyciągamy kwiat z doniczki, otrząsamy korzenie z ziemi. Wówczas możemy dobrze przyjrzeć się, w jakim są stanie. Zwróćmy też uwagę, czy w ziemi nie zadomowiły się szkodniki. Następnie usuwamy suche liście i zgniłe korzenie, zostawiając jedynie zdrowe sadzonki. W nowej doniczce na spód wysypujemy warstwę drenażową. Do ziemi o odczynie lekko kwaśnym warto dodać piasek, dzięki czemu będzie ona bardziej przepuszczalna. Kiedy roślina będzie już zasadzona w świeżym podłożu, koniecznie ją podlewamy deszczówką lub przegotowaną i ostudzoną wodą.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki