Masaż to dla niemowlaka naprawdę wielka przyjemność. Dlaczego? To proste! Smyk czuje się bezpiecznie, bo jest przy nim mama lub tata. No i ten kojący dotyk… Dzięki niemu dziecko jest spokojniejsze, a co za tym idzie np. lepiej przesypia noce! Ponadto dzięki czułości mamy (lub taty!) lepiej poznaje swoje ciało. Maluszki, które są regularnie masowane, szybciej się rozwijają są, czują się kochane i są… szczęśliwsze!
Na początek
Nim rozpoczniesz masowanie dziecka przygotuj sobie niezbędne akcesoria. Na pewno przydadzą ci się: oliwka i miękki kocyk. Koniecznie zadbaj też, o to, by w pokoju, w którym przebywa maluszek, było ciepło (około 23 st. C). Umyj dokładnie ręce i rozgrzej je. Pamiętaj, że maluszek przygotowany do masażu powinien być najedzony (ale masuj go dopiero w godzinę po posiłku). Wiedz, że aby masować swojego brzdąca nie musisz mieć specjalnych umiejętności – wystarczy odrobina czułości i znajomość kilku zasad: wykonuj małe okrężne ruchy w kierunku od dołu do serca, każdy gest wykonuj 4-5 razy. W czasie masażu czule przemawiaj do maluszka i opowiadaj mu, co robisz. To go uspokoi! A więc do dzieła!
Klatka piersiowa i brzuszek
Powolutku, ale i rytmicznie masuj jednocześnie boki klatki piersiowej w kierunku podbrzusza. Potem przesuwaj swoje ręce na krzyż po brzuszku maluszka. Staraj się to robić w taki sposób, aby twoje ręce były ciągle przyklejone do ciała dziecka (smyk będzie czuł się bezpiecznie). Potem skup się tylko na brzuszku – połóż dłoń na wysokości pępka i wykonuj półokręgi. Dobrze wiedzieć, że taki miniasaż pomoże maluszkowi pozbyć się niewielkich dolegliwości – np. kolki i ułatwi trawienie. Pamiętaj jednak, że brzuszek jest wyjątkowo wrażliwy, więc tę cześć ciała masuj bardzo delikatnie.
Rączki
Smyk ćwiczy je jeszcze w brzuszku mamy – prostuje je i zgina. Jeśli będziesz regularnie masować rączki niemowlaczka pomożesz mu je usprawnić, wzmocnić, ale i nieco rozluźnić. Jedną ręką przytrzymaj nadgarstek dziecka, a drugą delikatnie przesuwaj w górę – od nadgarstka do ramienia. Twój ruch powinien być rytmiczny i niezbyt szybki. Potem skoncentruj się na dłoni szkraba – swoim kciukiem wykonuj kolisty ruch po wewnętrznej stronie.
Nóżki
Najlepiej masuj je kolistymi ruchami - od pięty po uda. Pamiętaj, aby nieco spowolnić ruch, na wysokości kostki i pięty. Potem skoncentruj się na stópce – masuj ją najpierw kciukiem a potem otwartą dłonią. Pamiętaj, że dobry masaż nóżek poprawi ich koordynację, a co za tym idzie, przyczyni się do osiągnięcia przez szkraba właściwej postawy.
Plecy
Połóż obie dłonie obok siebie, w poprzek pleców. Zacznij wolnym, rytmicznym ruchem wędrówkę po pleckach maluszka (od karku do kości ogonowej, a potem z powrotem). Twój masaż może podziałać na plecki malca rozluźniająco bądź stymulująco. To wszystko zależy od siły nacisku twoich dłoni.
Twarz
Połóż swoje dłonie na czole maluszka i przesuwaj je od środka czółka w stronę skroni. Potem przeciągnij dłonie od nasady noska w dół (wzdłuż boków), aż do kącików ust. Starsze niemowlęta to uwielbiają, ale trudno przeprowadza się masaż buzi u noworodków (dotyk na twarzy przypomina im trudy porodu).