Jak zabezpieczyć hortensje a zimę?  Najlepszy sposób na zimowanie hortensji w donicach i w ogrodzie

i

Autor: Shutterstock

Przygotowania do wiosny

Zbierz kilka garści i rozsyp wokół hortensji. Wiosną krzew będzie uginać się od kwiatów niczym w japońskim ogrodzie. Domowy nawóz do hortensji

2025-01-15 9:09

Koniec stycznia i początek lutego to czas, gdy powoli rozpoczynają się pierwsze prace w ogrodzie. Są one bardzo ważne i od nich zależy, jak szybko rośliny zaczną kwitnąć. Hortensje na zimę należy okrywać agrowłókniną, którą zdejmuje się, gdy puszczają nocne przymrozki. Aby hortensja pięknie zakwitła należy ją odpowiednio nawozić. Ta domowa odżywka do hortensji sprawi, że krzew obsypie kwiatami i będzie kwitł aż do późnej jesieni.

Kiedy odkryć hortensje na wiosnę? Dzięki temu krzew pięknie zakwitnie?

Zimą hortensje powinno okrywać się agrowłókniną. Wyjątkiem jest hortensja bukietowa, która dobrze znosi ujemne temperatury i nie wymaga dodatkowego ocieplenia. Ważnym terminem w przygotowaniu hortensji do wiosny jest właściwe zdjęcie agrowłókniny. Im szybciej to zrobimy, tym roślina szybciej będzie mogła przygotować się do okresu wegetacji. Okrycia z krzewów należy zdejmować tylko wtedy, gdy pogoda na to pozwala. Temperatury powinny być już stale dodatnie, a nocami nie powinno odnotowywać się już przymrozków. Może być tak, że po zdjęciu agrowłókniny pogoda nagle się zmieni i trzeba będzie ją ponownie założyć. Przyjęło się, że najlepszym terminem na zdejmowanie zimowych okryć roślin jest marzec. Wtedy zazwyczaj temperatury stają się sprzyjające i pojawia się także więcej słońca.

Zbierz kilka garści i rozsyp wczesną wiosną wokół hortensji. Będzie kwitła jak na zawołanie

Wczesna wiosna to czas, gdy intensywnie zaczyna się nawożenie roślin. W ten sposób stają się one silniejsze i przyspiesza się procesy wegetacji. W przypadku hortensji świetnym sposobem na szybkie odżywienie jest skórka pomarańczy. Zawiera ona szereg składników odżywczych takich jak: potas, żelazo, cynk, wapń i cytrynian. Wspierają one procesy wzrostu oraz kwitnienia oraz poprawiają morfologię gleby dając roślinom zapotrzebowanie na mikroelementy. Domową odżywkę do hortensji możesz zacząć przygotowywać już zimą. Dzięki temu będziesz mógł jej użyć wczesną wiosną. Wystarczy, że skórki pomarańczy pokroisz na małe kawałeczki i włożysz je do piekarnika na 130 st. Susz je w ten sposób przez około 1,5 godziny, a następnie zblenduj je na proszek. Całość przełóż do szczelnego słoika. Co jakiś czas możesz dodawać nowy zapas zmielonych skórek pomarańczy. Gdy rozpocznie się sezon ogrodowy rozsyp proszek wokół hortensji i wymieszaj z glebą. Skórki pomarańczy odstraszą szkodniki, w tym mszyce. Dodatkowo odżywka ta zakwasie glebę i dostarczy hortensji potrzebnych składników odżywczych.

Quiz o kwiatach. Test, który sprawdzi, czy Twoja wiedza rozkwitła, czy jednak te rośliny to wciąż tajemniczy ogród
Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się kwiat, który jest symbolem miłości i ma czerwone płatki?
Coolturalne Rozmowy
Łukasz Drapała – kiedyś mocno balowałem. COOLTURALNE ROZMOWY

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki