Powidła wiśniowe: przepis na pyszny przetwór z drylowanych wiśni

i

Autor: Shutterstock.com Powidła z wiśni oraz świeże owoce

Zdrowe przepisy na dżemy, konfitury i powidła

2021-08-17 9:04

Samodzielnie wykonane przetwory nie mogą się równać z tymi ze sklepu. Nie ma w nich chemicznych ulepszaczy, sztucznych zagęstników, konserwantów i zbędnych dodatków, jesteśmy pewni ich składu. Są zdrowe, jeśli nie dodamy do nich zbyt cukru. I co ważne wybornie smakują.

Dżemy to niezwykle popularne przetwory owocowe. Wykorzystujemy je do ciast, naleśników czy placuszków albo jemy ze świeżym chlebem posmarowanym masłem. Przygotowuje się je z całych owoców lub też ich części, smaży lub gotuje. W czasie obróbki termicznej tracą część witamin, ale zachowują sole mineralne i błonnik. Do przygotowywania przetworów najlepsze są naczynia i narzędzia ze stali nierdzewnej. Słoiki na przetwory muszą być idealnie czyste, inaczej nasza praca włożona w przygotowanie dżemów czy konfitur pójdzie na marne i przetwory szybko się zepsują. Najlepsze do przetworów są słoiki typu twist. Wieczka mogą być wykorzystywane do pasteryzacji tylko 3-4 razy.

Jak przechowywać przetwory ?

Dżemy nie spleśnieją, jeśli będą pasteryzowane, szczelnie zamknięte i przechowywane w odpowiednich warunkach. Najlepszym miejscem do ich przechowywania jest chłodna i ciemna piwnica lub spiżarnia, z dobrą wentylacją, o temperaturze 4 - 8 st. C. Jeżeli nie dysponujemy takim miejscem, przetwory możemy schować w przewiewnych szafkach lub regałach, przysłonić je roletą z ciemnego papieru. Słoiki z domowymi specjałami można przechowywać najwyżej 12 miesięcy.

Dżem a konfitura

Dżem zawiera owoce rozdrobnione lub w kawałkach, powstaje przez gotowanie owoców z dużą ilością cukru. Konfitury to przetwory otrzymywane przez smażenie całych lub rozdrobnionych owoców w syropie o dużej zawartości cukru, który nadaje im trwałość. W przeciwieństwie do dżemu owoce są w całości.

Dżem morelowy

Składniki: 8 szklanek moreli pokrojonych w kostkę, , 1/4 szklanki soku z cytryny, 6 szklanek cukru.

Sposób przygotowania:

W garnku z grubym dnem wymieszać morele z cukrem i sokiem cytrynowym. Zagotować, stale mieszając, by cukier się rozpuścił. Gotować na średnim ogniu przez pół godziny od czasu doprowadzenia owoców do wrzenia, dość często mieszając. Gorący dżem wkładać do wyparzonych słoików. Pasteryzować słoiki przez 10 minut. Ustawić do góry dnem do ostudzenia.

Dżem z czarnej porzeczki

Składniki: 1 kg czarnych porzeczek, 50 dag cukru, sok z 1 cytryny, 1/2 szklanki wody.

Sposób przygotowania:

Porzeczki obrać i dokładnie umyć. Rozdrobnić blenderem lub rozgnieść widelcem. Przełożyć do rondla, wlać wodę i gotować kilka minut. Dodać sok z cytryny i cukier, wymieszać, doprowadzić do wrzenia i gotować 15 minut, aż zacznie gęstnieć. Gęsty dżem przełożyć do słoików. Zakręcić dokładnie wieczka, położyć słoiki dnem do góry, przykryć i zostawić do ostygnięcia. Aby przedłużyć trwałość dżemu można go pasteryzować przez 15 minut.

Konfitura z wiśni

Składniki: 1 kg dojrzałych wiśni, 1 kg cukru.

Sposób przygotowania: Wiśnie umyć, wydrylować, zasypać 2/3 cukru i odstawić na 2–3 godziny. Zlać powstały sok, zagotować go z pozostałym cukrem, do gorącego garnka włożyć owoce i dusić na wolnym ogniu przez ok. 40 min., co jakiś czas potrząsając naczyniem. Odstawić. Następnego dnia doprowadzić do wrzenia, zdjąć pianę. Trzeciego dnia wiśnie zagotować i gorące przełożyć do słoików, zakręcić i odwrócić do góry dnem do ostygnięcia.

ZOBACZ: Żyję 100 lat, bo jem dżem z pokrzywą. Pani Walerii niezwykły sposób na długowieczność

Posłuchajcie opowieści Jana Iwanowskiego jak powstają powidła Strzeleckie

Powidła śliwkowe z czekoladą

Składniki: 2 kg śliwek węgierek, 400 g cukru ( można dać mniej), 100 g gorzkiej czekolady, 5 łyżek kakao.

Sposób przygotowania:

Śliwki umyć, wyjąć pestki i pokroić w ćwiartki. Wrzucić na patelnię o grubym dnie i smażyć na najmniejszym ogniu około 5 godzin, co jakiś czas mieszając.

Na godzinę przed końcem dodać czekoladę, cukier oraz kakao. Smażyć, co jakiś czas mieszając, by powidła się nie przypaliły. Gotowe przełożyć do wyparzonych słoiczków.

Powidła gruszkowo-jabłkowe

Składniki: 1,5 kg dojrzałych gruszek, 70 dag jabłek, 30 dag cukru, płaska łyżeczka cynamonu, sok z połówki cytryny.

Sposób przygotowania:

Owoce umyć, obrać, usunąć gniazda nasienne i pokroić w kostkę. W rondlu o grubym dnie dusić je na małym ogniu. Kiedy owoce będą miękkie, przetrzeć je przez sito, dodać cukier, cynamon, wyciśnięty sok z cytryny i gotować jeszcze ok. 10 min., ciągle mieszając. Gorące powidła przełożyć do słoiczków i zamknąć.

Dżem jeżynowy

Składniki: 1 kg jeżyn, 700 g cukru, 2 cytryny, 1/2 szklanki wody.

Sposób przygotowania:

Jeżyny dokładnie umyć i wsypać do garnka. Dodać wodę i gotować pod przykryciem, aż powstanie w miarę jednolita masa. Przecedzić ją przez sitko, dodać cukier. Cytryny dokładnie umyć i obrać ze skórek. Dodać skórki do masy z cukrem. Całość gotować na niedużym ogniu przez ok. 1 godzinę. Wyjąć skórki. Przełożyć dżem do słoików, pasteryzować przez 20 min.

Kuchnia sprzed lat. Czy wiesz co to jest?

Pytanie 1 z 10
Małdrzyk to:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki