Kasze są naturalnym, nieprzetworzonym produktem spożywczym. Zachowują wszystkie wartości odżywcze ziaren i nasion, z których pochodzą. Dieta bogata w te produkty dostarcza nam znacznych ilości skrobi, błonnika i białka oraz witamin, szczególnie z grupy B. Kasze zawierają również sporo składników mineralnych, głównie potasu, żelaza, magnezu oraz fosforu, cynku, manganu, miedzi, krzemu i wapnia.
Dzięki dużej zawartości błonnika regularne spożywanie kasz może chronić przed zaparciami czy hemoroidami. Obniża też poziom złego cholesterolu i zmniejsza ryzyko kamicy żółciowej. Skrobia zaś łagodnie podnosi poziom glukozy i insuliny we krwi. Wskazana jest więc dla diabetyków. Ze względu na zawartość białka po kasze powinny jak najczęściej sięgać osoby, które nie jedzą mięsa. Należy je jednak jeść w towarzystwie białka pochodzenia zwierzęcego (mleko, jogurt, ser, jajka).
Kasza to także witaminy
Zawarte w ziarnach witaminy z grupy B łagodzą objawy stresu, wspomagają pracę układu nerwowego, poprawiają pamięć, polepszają nastrój. Natomiast składniki mineralne wpływają korzystnie na cały organizm. Potas obniża ciśnienie, żelazo zapobiega anemii, a magnez wzmacnia nerwy i serce.
Krzem odpowiada za mocne kości, stawy i paznokcie, a także za kondycję włosów.
Ale uwaga! Kasze zawierają sporo fosforu, chloru i siarki i częste ich jedzenie może zaszkodzić cierpiącym na wrzody żołądka i dwunastnicy. Unikać kasz powinny też osoby z gorączką, rozległymi oparzeniami, chorzy na raka.
Kasze dobrze smakują zarówno w towarzystwie mięsa i warzyw, jak i owoców. Nadają się do farszów, na kotlety, do zapiekanek i deserów.
SUPER KUCHNIA: Trzy tysiące przepisów na każdą okazję
Zapiekanka z kaszy gryczanej i ryb
Składniki:
- 2 szklanki kaszy gryczanej
- 1 kg filetów (np. z morszczuka, mintaja)
- 8 suszonych grzybów
- łyżeczka masła
- 4 marchewki, 2 pietruszki, por, seler
- sok z połowy cytryny
- ziele angielskie, liść laurowy
- sól, cukier
- 2 łyżeczki margaryny
- tłuszcz do wysmarowania naczynia żaroodpornego
Sposób przygotowania:
Kaszę ugotuj na sypko w wywarze grzybowym z dodatkiem masła i soli. Warzywa pokrój w plasterki, dodaj przyprawy i ugotuj wywar. Gdy warzywa będą miękkie, dodaj sok z cytryny i filety. Gotuj na małym ogniu ok. 15 minut. Żaroodporne naczynie wysmaruj tłuszczem, ułóż w nim warstwami kaszę i rybę z warzywami. Potrawę polej roztopioną margaryną, piecz ok. 20 minut w temp. 150 st. C. Podawaj na gorąco z sosem grzybowym i surówką.
Gołąbki z kaszą jaglaną
Składniki:
- 2 szklanki kaszy jaglanej
- cebula
- 400 g mięsa gotowanego
- 2 łyżki oliwy
- główka włoskiej kapusty
- sól
- pieprz
- mielona papryka
- suszony majeranek
Sposób przygotowania:
Ugotuj kaszę tak, by była lekko twarda. Cebulę posiekaj, mięso pokrój w kostkę. Cebulę i mięso usmaż na oliwie, wymieszaj z ugotowaną kaszą. Dopraw solą, pieprzem, majerankiem oraz papryką. Liście kapusty sparz we wrzątku, usuń zgrubienia u nasady. Nałóż farsz i zawiń. Do rondla wlej oliwę i ułóż gołąbki. Podlej 1,5 litra wody. Przykryj i duś na małym ogniu ok. 1 godziny. Podawaj z sosem pomidorowym lub grzybowym.
Ciasto z kaszy manny
Składniki:
- 1 szklanka kaszy manny
- 1 litr mleka
- 1 szklanka cukru
- 250 g masła/margaryny
- 3 łyżki kakao
- herbatniki
Polewa:
- pół kostki margaryny
- 1-2 szklanki cukru pudru
- 2-3 łyżki kakao
Sposób przygotowania:
Herbatniki wyłożyć na spód blachy wyłożonej papierem do pieczenia. Do miski wsypać kaszę mannę, zalać ją 2 szklankami zimnego mleka. Dodać kakao, wymieszać, najlepiej trzepaczką. Resztę mleka zagotować z cukrem i masłem. Gdy zacznie się gotować, wlać przygotowaną mieszaninę mleka z kaszą. Mieszać do zgęstnienia masy. Wylać jeszcze ciepłą masę na herbatniki, na wierzch wyłożyć warstwę herbatników. Przygotować polewę: wszystkie składniki rozpuścić w małym garnuszku. Wylać na wierzch ciasta pozostawić do wystudzenia.