Zdrowo zacznij dzień

2008-10-20 9:00

Chcesz zapewnić sobie energię na cały dzień? Koniecznie zjedz śniadanie. To droga do twoich sukcesów. Kiedy zaczynasz dzień od śniadania, nastawiasz się pozytywnie do świata. A od tego, w znacznej mierze, zależą twoje osiągnięcia.

Tylko odpowiednia dawka węglowodanów, białek, tłuszczów, mikroelementów i witamin - odpowiednio skomponowanych, dostarczona zaraz po przebudzeniu - jest w stanie zapewnić organizmowi konieczną ilość paliwa. Zarówno umysłowi, jak i mięśniom.

Oczywiście ważne jest nie tylko to, by w ogóle zjeść śniadanie, ale żeby było ono wartościowe. Ma być więc takie, żeby organizm mógł coś z niego dla siebie wyciągnąć, a nie takie, z którego nie będzie żadnego pożytku.

Dużo prawdy jest w powiedzeniu, że "śniadanie jest dla ciebie, obiadem podziel się z przyjacielem, kolację możesz oddać wrogowi". Boisz się, że jedząc śniadanie, utyjesz? Nic bardziej błędnego.

Naukowcy z uniwersytetu Vanderbilt w Nashville w stanie Tennessee odkryli, że właśnie ci, którzy rezygnują ze śniadania, mają tendencje do tycia. To dlatego, że jeśli się ich nie jada, w ciągu dnia spożywa się więcej. Im dłużej człowiek obywa się bez jedzenia, tym bardziej jest głodny. I tym większe jest prawdopodobieństwo, że pochłonie wszystko, co wpadnie mu w ręce.

I, co nie bez znaczenia, spośród wszystkich trzech głównych posiłków w ciągu dnia to właśnie śniadanie jest najprostsze do przyrządzenia.

Pamiętaj, że większość osób, którym udało się schudnąć, codziennie je śniadania.

Uważasz, że tak rano nie możesz jeść, bo nie jesteś głodny? Nieprawda. Prawdopodobnie tylko tak sobie wmawiasz, a nawet jeśli jest to sprawa przyzwyczajenia, można to zmienić.

Zacznij od kilku kęsów czegoś smakowitego, ale zdrowego, np. batona wielozbożowego. Zapewne po dwóch albo trzech dniach zauważysz, że apetyt ci się zwiększa. Możesz też ograniczyć ilość spożywanych kalorii na kolację i zjadać ją wcześniej niż to masz w zwyczaju, co powinno zwiększyć twój apetyt rano.

Koniecznie zwracaj uwagę na to, co jesz na śniadanie. Ciężkostrawny posiłek sprzyja zmęczeniu i senności. Posiłek dostarczający wyłącznie węglowodanów prostych (np. ciastko) owszem, dostarczy energii, ale tylko na krótki czas. Niebawem po jego zjedzeniu znowu pojawi się uczucie głodu. Energii na dłużej dostarczą węglowodany złożone, zawarte np. w pieczywie wieloziarnistym.

Jeśli nie wiesz, skąd wzięło się u ciebie to ciągłe zmęczenie, rozdrażnienie, apatia czy senność, może przyczyną jest właśnie niejedzenie śniadań.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki