Budząca się do życia przyroda i pierwsze promienie słoneczne zwiastują koniec zimy. To czas, który sprzyja ruchowi na świeżym powietrzu. Wiele osób w tym czasie powraca do ulubionych aktywności – jazdy na rowerze czy długich spacerów. Wiosna to jednak dobry czas nie tylko na sport, ale także „gruntowny przegląd” naszej kondycji zdrowotnej. Warto wówczas pamiętać o profilaktyce – każdy z nas powinien wykonywać okresowe badania kontrolne. Jeśli ze względu na pandemię kontakt z lekarzami jest utrudniony, a badania nie zawsze można szybko zrealizować, aby sprawnie zweryfikować niepokojące objawy, warto wykonać w pierwszej kolejności test w domu. Pozwoli to na wczesne wykrycie wielu chorób, dając tym samym szansę na szybkie podjęcie leczenia i pełny powrót do zdrowia. Po samodzielnym wykonaniu testu, producent zaleca, aby wszystkie wyniki będące odstępstwem od normy zostały skonsultowane z lekarzem specjalistą. Konsultacja z lekarzem pozwoli na podjęcie następnych kroków w leczeniu lub diagnozie.
Zadbaj o układ pokarmowy
Wiele osób od czasu do czasu odczuwa nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Zazwyczaj powodem może być niestrawność lub niewłaściwa dieta. Niemniej warto pamiętać, że nawet najdrobniejsze objawy nie powinny być z naszej strony ignorowane. Większość przypadków z pewnością może ustąpić po wprowadzeniu zmian w codziennym jadłospisie. Ważna jest jednak profilaktyka, która pozwoli szybko znaleźć przyczynę czy zapobiec nasileniu dolegliwości bądź w skrajnych przypadkach postawić diagnozę wymagającą odpowiedniego leczenia.
Do jednych z przypadłości układu trawiennego należą różnego rodzaju nietolerancje pokarmowe, m.in. na gluten, czyli tzw. celiakia. W celu diagnozy warto wykonać test na celiakię, który ujawnia obecność przeciwciał IgA i IgG przeciw dezamidowanym peptydom gliadyny (anty-DGP).
Warto także pamiętać, że istnieją schorzenia przewodu pokarmowego, które mogą początkowo nie dawać objawów. Jednym z przykładów jest zakażenie bakterią Helicobacter Pylori, która wywołuje zakażenie układu pokarmowego. Obecność tego drobnoustroju nie daje zwykle objawów, jednak w dłuższej perspektywie zakażenie H. pylori wiąże się ze wzrostem ryzyka zachorowania na raka żołądka. W celu weryfikacji obecności Helicobacter pylori w organizmie warto wykonać test, który identyfikuje przeciwciała klasy IgG specyficzne dla tej bakterii i wskazuje wysokość ich stężenia we krwi.
Również w przypadku dolegliwości żołądkowo-jelitowych, takich jak wrzody, polipy, zapalenie okrężnicy, zapalenie uchyłków, hemoroidy czy nowotwory objawy często są niewidoczne w pierwszych fazach choroby. W celu diagnozy warto wykonać test na utajoną krew w stolcu. Pozwoli to wcześniej rozpoznać patologie w układzie pokarmowym.
Zobacz także: Boisz się wojny na Ukrainie? Jak poradzić sobie ze stresem i negatywnymi emocjami?
Pamiętaj o „kobiecych sprawach”
Istnieje szereg dolegliwości, które niestety dopadają coraz więcej kobiet. Część z nich może być spowodowana m.in. zaburzeniami hormonalnymi, jak nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy (nadczynność, niedoczynność), zaburzenia owulacji lub menopauza. Ich wystąpienie pogarsza jakość życia i negatywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu. Wiele z nich objawia się dosyć nieoczywistymi symptomami, przez co nieprawidłowości tej natury mogą być zdiagnozowane dosyć późno.
Zatem jeśli tylko podejrzewamy u siebie niepokojące objawy, które mogą być spowodowane nieprawidłowym funkcjonowaniem tarczycy, warto wykonać w pierwszej kolejności szybki test, który pozwoli zweryfikować poziom TSH. Wzrost stężenia TSH we krwi jest zwykle oznaką zmniejszonej aktywności tarczycy, która jest stanem patologicznym określanym jako niedoczynność tarczycy.
Jeśli zaś planujemy powiększenie rodziny warto wykonać szybki test na owulację. Jest on dokładniejszy niż naturalne metody wyznaczania dni płodnych, takie jak metoda termiczna lub badanie szyjki macicy. Jest to w pełni profesjonalny paskowy test diagnostyczny, który wykrywa nagłe skoki stężenia hormonu w moczu.
Inną z dolegliwości może być na przykład przedwczesna menopauza czyli stan, gdy miesiączka nie pojawia się przez ponad rok. W okres menopauzy kobiety wchodzą zazwyczaj ok. 45-50 roku życia, choć proces ten może zacząć się wcześniej. Być może będzie to wskazanie do wizyty u lekarza ginekologa i konsultacji medycznej. Kobiety, które podejrzewają u siebie rozpoczęcie procesu menopauzy, mogą wykonać specjalny test pod kątem zmniejszenia aktywności gruczołów płciowych. O menopauzie mówi się wtedy, gdy miesiączka nie pojawia się naturalnie przez ponad rok.
Do innych dolegliwości, które również częściej dopadają kobiety należą infekcje dróg moczowych – statystycznie każda kobieta kilkakrotnie w ciągu życia przechodzi zakażenie dolnych dróg moczowych z towarzyszącym odczynem zapalnym1. W przypadku niepokojących objawów warto wykonać szybki test do jakościowego i półilościowego wykrywania następujących parametrów w moczu: leukocyty, krew, azotyny i białka, dzięki któremu łatwiej będzie wdrożyć odpowiednie leczenie.
Zatroszcz się o swoich bliskich
Warto pamiętać, że takie nieprawidłowości, jak stany zapalne czy niedobory witamin lub składników odżywczych mogą wystąpić niezależnie od pory roku. Jeśli obserwujemy u siebie lub swoich bliskich objawy, które budzą nasz niepokój, warto wykonać test pod kątem stanów zapalnych na podstawie pomiaru białka C-reaktywnego. Poziom CRP we krwi jest wysoki podczas infekcji bakteryjnych i niski podczas infekcji wirusowych. Test CRP pomoże w diagnostyce różnicowania klinicznego pomiędzy infekcją wirusową a bakteryjną. Badanie wykonane testem CRP pozwala na szybkie określenie stanu zapalnego w organizmie. Badanie to jest niezwykle przydatne m.in. w momencie, kiedy lekarz podejmuje decyzję o ewentualnym przepisaniu antybiotykoterapii.
Czytaj też: Zagadka logiczna. Wielu dorosłych nie potrafi jej rozwiązać. Sprawdź się
Z myślą o kondycji całej rodziny warto natomiast po okresie zimowym, kiedy nie mamy możliwości na ekspozycję słoneczną, zweryfikować poziom witamy D. Jej niedobór może być powiązany z różnymi poważnymi chorobami, a utrzymanie odpowiedniego jej poziomu jest konieczne dla utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia organizmu. Jeśli wynik wskazuje na niedobór, należy skonsultować się z lekarzem. Następnie lekarz zdecyduje, czy należy przeprowadzić dodatkową analizę.
Wszystkie wymienione produkty są dostępne w ofercie Lidl Polska, który jako pierwsza sieć handlowa wprowadził do sprzedaży szeroką gamę testów do samodzielnego wykonania. Producentem testów jest szwajcarska firma, a same testy wykazują się wysoką dokładnością (na poziomie od 87% do 98,90% w zależności od rodzaju testu) oraz swoistością (na poziomie od 98% do 100% w zależności od rodzaju testu). 12 rodzajów testów jest dostępnych w wybranych sklepach w zakresie cenowym pomiędzy 24,99 a 29,99 zł/ 1 opak. Po wykonaniu testu, producent zaleca, aby wszystkie wyniki będące odstępstwem od normy zostały skonsultowane z lekarzem specjalistą. Konsultacja z lekarzem pozwoli na podjęcie następnych kroków w leczeniu lub diagnozie.
Źródło: materiały prasowe