Zespół Aspergera jest łagodną odmianą autyzmu. Najczęściej diagnozowany jest u dzieci w wieku przedszkolnym lub szkolnym. Osoby z Zespołem Aspergera przypominają osoby z autyzmem dziecięcym, bo od wczesnego dzieciństwa występuje u nich ten sam rodzaj upośledzeń, jednak w łagodniejszej formie. Różnicą jest szybszy rozwój mowy - dziecko zaczyna używać barwnego języka i trudnych słów, co może nie budzić podejrzeń rodziców, a jedynie dumę z dużej inteligencji dziecka. Kolejnym objawem zespołu Aspergera są wąskie zainteresowania, głównie naukowe. Dziecko z zespołem Aspergera ma jednak trudności z abstrakcyjnym myśleniem - nie rozumie metafor, nie rozróżnia tonów głosu, nie śmieje się z żartów i nie potrafi bawić się "na niby". Co więcej, osoby z Zespołem Aspergera mają trudności w relacjach - nie potrafią bawić się z innymi, przebywać w towarzystwie. W późniejszym wieku przekłada się to na relacje w związkach.
Przyczyny zespołu Aspergera
Wciąż nie wiadomo, jakie są przyczyny zespołu Aspergera. Naukowcy stawiają na podłoże genetyczne. Ich zdaniem, gen chorobowy jest przekazywany z ojca na syna. Przyczyną może być także wiek ojca - powyżej 40 lat. Zwrócono też uwagę, że na Zespół Aspergera cierpią osoby, które w okresie niemowlęcym przeszły ciężkie infekcje, a także te, których matki w trakcie ciąży zaraziły się toksoplazmozą. Pewne jest natomiast, że choroby nie powodują szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce.
Leczenie zespołu Aspergera
Leczenie polega na terapii. Początkowo dziecko uczy się właściwych relacji społecznych, komunikowania swoich uczuć oraz empatii w stosunku do innych. Musi się również nauczyć reakcji na krytykę. Oprócz tego, w czasie terapii leczone są fizyczne objawy choroby, czyli nadwrażliwość lub zbyt mała wrażliwość na bodźce. Warto wiedzieć, że u leczonej osoby dorosłej wszelkie trudności wynikające z choroby zanikają.
Zobacz: Dramatyczna historia Zamachowskiej: Na diagnozę choroby syna czekałam 6 lat!
Przeczytaj też: DRAMAT Moniki Richardson: jej SYNEK CIERPI na łagodną odmianę AUTYZMU