Święto to wywodzi się z pogańskich rytuałów powitania wiosny. Obecnie Zielone Świątki to ludowa nazwa święta kościelnego Zesłania Ducha Świętego. Obchodzone jest 50 dni po Wielkanocy. Zesłanie Ducha Świętego to jedno z ważniejszych świąt kościelnych, które zamyka wielkanocny cykl świąteczny. Według Dziejów Apostolskich Zesłanie Ducha Świętego miało miejsce w pierwsze po zmartwychwstaniu Jezusa święto pięćdziesiątnicy. Duch Święty zstąpił na zebranych w wieczerniku apostołów, Maryję oraz niewiasty. Apostołowie zaczęli przemawiać w wielu językach oraz otrzymali charyzmaty, czyli dary duchowe.
W niektórych krajach protestanckich np. w Szwajcarii i Holandii obchody Zielnych Świątek trwają dwa dni. W Polsce Drugi dzień Zielonych Świątek, jako święto państwowe, zniesiono w 1957 roku.
Zobacz: Zielone Świątki - kiedy są, co robić w Warszawie. Imprezy w Zielone Świątki
Pierwszy dzień Zielonych Świątek jest natomiast dniem wolnym od pracy. Tego dnia ustawowo obowiązuje zakaz pracy obiektów handlowych. Oznacza to, że 24 maja nie wybierzemy się do centrów handlowych. Zakupy zrobić będzie można w sklepach całodobowych oraz osiedlowych, jeżeli za lada stanie właściciel obiektu lub osoba pracująca na umowę zlecenie.
ZAPISZ SIĘ: Codzienne wiadomości Super Expressu na e-mail