Biały nalot na ziemi w doniczce. Jakie mogą być przyczyny?
Praktycznie każdy miłośnik kwiatów domowych spotkał się z białym nalotem w doniczce. Pierwszą myślą, która przychodzi wtedy do głowy jest pojawienie się pleśni. W takim przypadku biały nalot przypomina lekką mgiełkę. Gdy w doniczce pojawiła się pleśń warto wymienić ziemię i ograniczyć podlewanie. Można również zastosować środki grzybobójcze, takie jak napar z czosnku. Nie zawsze jednak biały nalot na ziemi doniczkowej oznacza pleśń. Może on być także wynikiem zbyt obfitego nawożenia roślin, oraz podlewania twardą wodą. W tym ostatnim przypadku łatwo wyeliminować problem.
Zobacz także: Niesamowity sposób na storczyki. Będą kwitły jak szalone! „Mój leniwiec zakwitł po dwóch latach”
Biały osad w doniczek spowodowany zbyt twardą wodą. Jak uniknąć tego problemu
Biały nalot na ziemi doniczkowej spowodowany zbyt twardą wodą to nic innego jak wykwity solne. Związku mineralne krystalizują się na powierzchni wody w postaci białego osadu. W większości przypadku jest to problem jedynie estetyczny, jednak rośliny wymagające podłoża o kwaśnym pH mogę po podlewaniu twardą wodą zacząć obumierać. Tak się dzieje między innymi ze storczykami, azaliami oraz niektórymi kwiatami tropikalnymi. Aby zadbać o tego rodzaju rośliny wodą przed wlaniem do doniczki należy zmiękczyć.
Domowe sposoby na zmiękczanie wody
Najprostszym sposobem na zmiękczanie wody jest jej przegotowanie. Dzięki temu będzie ona nadawała się do podlewania roślin o kwaśnym pH. Pamiętaj jednak, by nigdy nie podlewać kwiatów zbyt gorącą i zbyt zimną wodą. Po jej przegotowaniu odstaw wodę na kilka godzin, aż osiągnie temperaturę pokojową.