Polskie ziemniaki są uważana za jedne z najsmaczniejszych na świecie. Podawane w formie pieczonej, gotowanej lub smażonej, skradły nasze podniebienia. Choć wciąż powszechny jest mit, że ziemianki tuczą i mają mnóstwo kalorii. Oczywiście te skąpane w tłuszczu, nie będą służyć naszemu zdrowiu ale ziemniaki same w sobie są lekkostrawne, a zawarte w nich związki są łatwo przyswajalne. Ziemniaki śmiało możemy także wykorzystać do pielęgnacji twarzy i włosów. A w kuchni? Jak zwykle ,ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Jednak warto znać typy kulinarne i gatunki ziemniaków. Do jednych dań wykorzystamy te z odmiany Gala, do innych będzie pasowała Bryza.
Ziemniaki. Typy kulinarne
Ziemniaki nie zawsze cieszyły się dobrą opinią. Początkowo były uznawane za trujące i traktowane jako roślina ozdobna. Królowa Maria Antonina nosiła ich kwiaty przypięte do sukni. Do Polski przywiózł je Jan III Sobieski jako podarek dla królowej Marysieńki, która uwielbiała pleść kwietne wianki. Na nasze stoły trafiły dopiero około XVIII wieku. Ojczyzną kartofli jest Peru. Inkowie uprawiają je pod ponad 10 tys. lat, a wszystkie znane nam dziś odmiany pochodzą od Solanum brevicaule. W Polsce mamy ponad tysiąc rodzajów ziemniaków, które dzielimy na typy kulinarne – A, B oraz C.
NIE PRZEGAP: Znaleźliśmy idealne miejsce na rodzinne popołudnie. Dzieci będą zachwycone
Ziemniaki typu A na sałatkę
Ziemniaki typu A są najtwardsze, zawierają niewiele skrobi, przez co po ugotowaniu pozostają zwięzłe i wilgotne. Są łatwe do krojenia, więc sprawdzą się w sałatkach, hiszpańskim omlecie, zapiekankach i zupach.
Popularne odmiany to: Albina, Belana, Bellinda, Frezja, Mariska, Regina, Venezia, Agata, Almera, Altesse, Annabelle, Clarissa, Dali, Denar, Frezja, Hubal, Impala, Karatop, Krasa, Lord, Tarpan, Vineta, Viviana, Orchestra, Zenia.
Ziemniaki typu B do smażenia i gotowania
W ziemniakach typu B jest więcej skrobi, dlatego są mniej wilgotne niż typ A. Są też bardziej mączyste, pod widelcem lekko się rozgniatają. Takie kartofle nadają się zarówno do gotowania jak i smażenia.
Popularne odmiany to: Albina, Ania, Atol, Balbina, Baszta, Beata, Bellarosa, Bila, Danusia, Colette, Drop, Ewelina, Fala, Felsina, Fresco, Gala, Georgina, Gloria, Irga, Irys, Jagna, Jagoda, Jaśmin, Jelly, Kolia, Latona, Lotos, Malwa, Maryna, Mors, Muza, Nandina, Oda, Orlik, Orłan, Perkoz, Red Sonia, Red Fantasy, Rosalind, Ruta, Rybitwa, Rywal, Sante, Signal, Sumak,Timate, Tokaj, Triada, Vital, Wawrzyn, Wigry, Wiking, Wolfram. Jeśli potrzebujemy odrobinę bardziej mączystych ziemniaków, odpowiednie będą odmiany: Agnes, Ametyst, Arkadia, Benek, Bryza, Cekin, Courage, Courlan, Elida, Ewelina, Etola, Fianna, Finezja, Florina, Fregata, Gawin. Gracja, Gustaw, Ibis, Janka, Jurata, Jutrzenka, Lady Claire, Lady Veronie, Marlen, Miłek, Quincy, Pirol, Redstar, Soplica, Tajfun, Tetyda,
Ziemniaki typu C na pyzy i kopytka
Ziemniaki typu C zawierają najwięcej skrobi. Miąższ po ugotowaniu jest suchy, rozsypujący się i bardzo mączysty. Takie ziemniaki wykorzystaj w purée, plackach, kopytkach, pyzach, knedlach czy kartaczach.
Popularne odmiany to: Anielka, Aster, Bursztyn, Bzura, Centa, Ceza, Etiuda, Grot, Karlena, Koral, Kos, Legenda, Lena, Mila.
DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD QUIZEM
Ziemniaki. Ile mają kalorii i jakie są ich właściwości zdrowotne?
Ziemniaki są łatwostrawne, a zawarte w nich substancje odżywcze łatwo przyswajalne. Wbrew panującej opinii, że ziemniaki tuczą - prawie nie zawierają tłuszczu (ok. 0,1 proc.) i dostarczają mało kalorii (średnio 80 kcal w 100 g). Zawierają potas oraz magnez. Mają też odrobinę wapnia, żelaza i fosforu. Sporo witaminy C oraz niewielkie ilości witamin: A, B1, B2, B3, B6 i PP. Poza tym zawierają błonnik, który ułatwia trawienie, pomaga w walce z nadwagą i obniża poziom cholesterolu. Warto wiedzieć, że stare ziemniaki są bardziej kaloryczne niż młode, ale mają mniej witaminy C. Zawierają więcej potasu i fosforu oraz witamin B1 i B6. Najwięcej witamin znajduje się pod skórką, dlatego ziemniaki najlepiej piec i gotować w mundurkach. Żeby nie stracić cennych składników, warzywa wrzucamy do małej ilości wrzącej, osolonej wody (niewiele płynu i większe stężenie soli obniżają straty składników odżywczych). Jednak nie w każdej postaci kartofle są zdrowe. Chipsy, frytki czy gotowe purée mają niewiele wartości odżywczych, za to dużo tłuszczu i sztucznych dodatków. Jeśli jesteśmy na niskokalorycznej diecie, nie podajemy ich także z masłem czy zawiesistym sosem.
ZOBACZ TEŻ: Cebula na 3 sposoby. Mimo zapachu, pokochasz jej właściwości zdrowotne, kulinarne i kosmetyczne
Ziemniaki w kosmetyczce. Maseczka na twarz i włosy
Oprócz zastosowań zdrowotnych i kulinarnych, ziemniaki można wykorzystać także w domowych sposobach na poprawę drobnych mankamentów nieskazitelnej urody. Jeśli twoja skóra wymaga nawilżenia i blasku, zetrzyj jednego ziemniaka, dodaj do niego łyżkę jogurtu naturalnego oraz jedno żółtko. Całość wymieszaj, nałóż na twarz i zmyj po 15 minutach. Jeśli chcesz nawilżyć włosy, zmieszaj łyżkę mąki ziemniaczanej z dwoma łyżkami ulubionej odżywki i nałóż na mokre włosy. Spłucz po 15 minutach.