Zmiana czasu z letniego na zimowy i zimowego na letni już dawno przestała mieć sens. W 2018 roku Komisja Europejska przedstawiła projekt dyrektywy dotyczącej zniesienia tej praktyki. Jednak w 2019 roku, czasie pandemii temat utknął w Radzie UE. Poza tym kraje członkowskie do dziś nie podęły decyzji, czy chcą zrezygnować z przestawiania zegarów, a jeśli tak to, czy Europa powinna pozostać przy czasie letnim, czy zimowym.
Zmiana czasu w marcu. Komisja Europejska apeluje do Polaków
Kraje członkowskie Unii Europejskiej na podjęcie decyzji, czy wybierają czas letni, czy zimowy miały do końca 2021 roku. W Polsce za likwidacją zmiany czasu zagłosowało 78 proc. ankietowanych. Choć pojawiły się głosy, że Komisja Europejska postanowiła zrezygnować z nowych regulacji, to na briefingu prasowym 28 kwietnia 2025 r. w Brukseli rzeczniczka KE przyznała, że instytucja postanowiła po prostu pozostawić ten temat państwom członkowskim.
- Uznaliśmy, że najlepiej będzie, jeśli kraje zdecydują między sobą — powiedziała Anna-Kaisa Itkonen i zaapelowała do polskiej prezydencji o podjęcie rozmów — Zachęcamy do wznowienia dyskusji w ramach obecnej polskiej prezydencji w celu znalezienia rozwiązania.
Jak informuje PAP, taki scenariusz jest możliwy, zwłaszcza że Ministerstwo Rozwoju i Technologii jeszcze w ubiegłym tygodniu zapowiedziało, że będzie chciało przełamać impas w tej sprawie, a minister Krzysztof Paszyk miał jeszcze w lutym rozmawiać o wznowieniu negocjacji w tej sprawie z komisarzem UE ds. transportu i turystyki Apostolosem Dzidzikostasem.
Zmiana czasu na letni 2025. W którą stronę przestawiamy wskazówki zegara?
Zmieniając czas na letni, przestawiamy zegarki z 2:00 na 3:00. Wracając do czasu zimowego, cofamy wskazówki z 3:00 na 2:00. W 2025 roku zmieniamy czas na letni w nocy z 29 na 30 marca. Niestety jak na razie 2025 rok nie będzie ostatnim, w którym przestawimy zegarki. Terminy zmian czasu są ustalane na mocy rozporządzenia Rady Ministrów. Według obowiązującego rozporządzenia czas będziemy zmieniać do końca 2026 roku. Naukowcy są zgodni, że zmiana czasu z zimowego na letni powoduje największe trudności z zasypianiem, a to rodzi kolejne problemy. Niewyspani jesteśmy mniej efektywni w pracy, o wiele bardziej narażeni na pomyłki i wypadki. Spada także nasza odporność. Badacze wskazują również, że w tygodniu po zmianie czasu rośnie liczba przypadków zawałów serca i udarów. Z kolei zmiana czasu z letniego na zimowy sprzyja rozwojowi depresji. To przez szybciej zapadający zmrok. Jasno jest właściwie wtedy, gdy jesteśmy w pracy. Zmiany mają także wpływ na gospodarkę hormonalną — zaburzone jest wydzielanie hormonu stresu, czyli kortyzolu. Za dużo kortyzolu, za mało melatoniny — może doprowadzić do zaburzeń związanych z miesiączką, ale też powstawania zmian trądzikowych i wypadania włosów. Brak snu i przewlekłe zmęczenie sprzyjają także tyciu. Niewyspani potrzebujemy paliwa, które pozwoli przetrwać do wieczora. Wtedy sięgamy po bardziej kaloryczne przekąski, podjadamy, a nawet rzucamy się na jedzenie. Żeby, jak najmniej odczuć negatywne skutki zmiany czasu, warto się do niej przygotować. Pomóc mogą suplementy diety bogate w magnez, selen i cynk. Jednak nie powinniśmy ich stosować bez konsultacji z lekarzem. Nie wolno zapominać o diecie. Skomponujmy posiłki tak, by w ciągu dnia móc pozwolić sobie na drobną, słodką przyjemność. Kawałek gorzkiej czekolady lub jedno ciastko, dzięki którym nie będziemy mieli ochoty na podjadanie. Na problemy ze snem pomogą ziołowe herbaty i wieczorna medytacja. Odpowiednie kosmetyki i chłodne okłady na oczy poprawią wygląd, a co za tym idzie także samopoczucie.
Skąd wzięła się zmiana czasu? Historia w Polsce i na świecie
Pomysł zmiany czasu wziął się z oszczędności. Jako pierwszy wspomniał o tym Benjamin Franklin. Jeden z ojców-założycieli Stanów Zjednoczonych, w 1784 roku zauważył, że gdyby ludzie kładli się wcześniej spać, nie musieliby wieczorami pracować przy świecach. Nie brał jednak tego pomysłu poważnie. Na serio do zmiany czasu podszedł Brytyjczyk William Willett w broszurce „Waste of Daylight”, wydanej w 1907 r. Nie przekonał jednak rządu Wielkiej Brytanii do swojego pomysłu. Bezskutecznie o zmianę czasu wnioskował nowozelandzki entomolog — George Vernon Hudson. W 1895 roku przedstawił Towarzystwu Filozoficznemu w Wellington plan dwukrotnej zmiany czasu w ciągu roku — dwie godziny do tyłu w październiku i dwie godziny do przodu w marcu. Pionierami zmiany czasu są Niemcy i Austria. Kraje wprowadziły ją formalnie podczas I wojny światowej w 1916 roku. Wszystkie zegary zostały przestawione 30 kwietnia o jedną godzinę do przodu. Miało to zminimalizować zużycie sztucznego oświetlenia na rzecz paliwa potrzebnego do prowadzania działań wojennych. Kilka tygodni później na taki sam krok zdecydowały się inne kraje m.in. Wielka Brytania i Francja. Po I wojnie większość państw z niej zrezygnowała. Zmiana czasu wróciła podczas II wojny światowej. W Polsce pierwszy raz zmiana czasu została wprowadzona między I a II wojną, w 1919 roku. Później wracała kilka razy podczas okupacji hitlerowskiej oraz: od 1946 do 1949, od 1957 do 1964 i od 1977 roku dotąd. Na czas zimowy początkowo przechodziliśmy w ostatnią niedzielę września. Tak było do 1995 roku. Wtedy też dni przestawiania zegarów były ogłaszane w Monitorze Polskim.

- Dorota, 42 lata: Jak pogodzić serce i rozum w poszukiwaniu szczęścia. Nauczycielki Życia
- Kaja Prusinowska, 53 lata: Życie jak spektakl – teatr, podróże, dzieciństwo i buntownicza dusza. Nauczycieki Życia
- Alicja Stolarczyk (Alicja na Sardynii), 51 lat: Ciesz się DROBNYMI CHWILAMI. Najważniejsza jest EKSCYTACJA z życia. Nauczycielki Życia
- Iza Wojnowska, 46 lat: Nie przejmuj się PORAŻKAMI. Twoje doświadczenia KSZTAŁTUJĄ twoją OSOBOWOŚĆ. Nauczycielki Życia
- Kasia Nojek, 60 lat – UWIERZ w siebie. Dowiedz się CZEGO CHCESZ i podążaj WYBRANĄ ŚCIEŻKĄ. Nauczycielki Życia
- Agnieszka Bolikowska, 47 lat - Idź WŁASNĄ ŚCIEŻKĄ i znajduj szczęście w codzienności - nie na ekranach. Nauczycielki Życia
- Magda Kulińska, 48 lat – JESTEŚ WAŻNA. Twoje myśli, ciało, potrzeby i marzenia mają znaczenie. Nauczycielki życia
- Justyna Ciećwierz, 54 lata – POZNAJ siebie i żyj w ZGODZIE ze sobą. Nauczycielki życia
- Joanna Senyszyn, 76 lat – Życiorys zamiast CV. Nauczycielki życia
- Tatiana Cichocka, 57 lat: Zapominamy CZUĆ. A to nasz życiowy kierunkowskaz! Nauczycielki Życia
- Renata, 49 lat – Szukaj SPEŁNIENIA i zostaw przeszłość za sobą. Nauczycielki życia
- Aniszka, 52 lata: Pokochaj SIEBIE i nie bój się brać tego, co podsuwa życie. Nauczycielki życia
- Gośka Król, 41 lat – Dlaczego tak POWAŻNIE? O odwadze i podążaniu za sobą. Nauczycielki życia
- Dorota, 41 lat – Bądź dla siebie PRIORYTETEM. Nauczycielki życia
- Agnieszka Pietruszka, 56 lat - Trzeba się od siebie ODCZEPIĆ. Nauczycielki życia
- Marysia, 49 lat – Śpiewać naprawdę może KAŻDY. Nauczycielki życia
- Ewa, 42 lata – bez A PO CO CI TO?! Nauczycielki życia
- Maja Skoczek, 65 lat – przez życie do marzeń. Nauczycielki życia
- Kasia, 49 lat. Nauczycielki życia
- Ilona, 40+ lat. Nauczycielki życia