Depresja częstsza przez zmianę czasu?
Naukowcy z Uniwersytetu w Aarhus w Danii zajęli się analizą 185 tysięcy diagnoz depresji. Okazuje się, iż w latach 1995-2012, to zmiana czasu spowodowała wzrost zachorowań na depresję, aż w 8-11% przypadków. Choroba ta następowała bowiem miesiąc po tej zmianie, czyli w listopadzie. Badacze podkreślają więc, że zmiana czasu na zimowy wpływa na powiększenie się prawdopodobieństwa zachorowalności na depresję.
Badanie rytmów okołodobowych ukazuje, że optymalnym rozwiązaniem powinna być rezygnacja z sezonowych zmian czasu. Naukowe badania potwierdzają zakłócenia funkcjonowania naszych zegarów biologicznych. Ciągnie to za sobą znaczące konsekwencje, takie jak wzrost ryzyka zawału serca, otyłości, nowotworów oraz właśnie depresji.
Zaburzenie równowagi organizmu i jej konsekwencje
Takie dostosowywanie się do nowych warunków skutkuje pojawianiem się różnych negatywnych zmian psychicznych. Można wtedy zauważyć zaburzenia nastroju, skłonność do ryzykownych zachować bądź problemy z koncentracją. W okresie po zmianie czasu zauważa się też wzrost wzmożonej bezsenności oraz udarów mózgu.
Zmiana czasu
Zmiana czasu na zimowy następuje zawsze w ostatnią niedzielę października, z godziny 3:00 na 2:00. Z kolei zmiana czasu na letni ma miejsce w ostatnią niedzielę marca, z godziny 2:00 na 3:00.
Tegoroczna zmiana czasu na letni nastąpi 27 marca.