Płock. 1,5-metrowy wąż na plebanii! Interweniowała straż miejska

i

Autor: xulescu_g - Natrix natrix/CC BY-SA 2.0/Wikimedia Commons

Żmija zygzakowata, zaskroniec i padalec. Jak je rozróżnić?

2022-05-11 10:27

Padalec, zaskroniec oraz żmija zygzakowata mogą na pierwszy rzut oka wydawać się bardzo podobne. Tylko jeden z tych gatunków jest szkodliwy dla człowieka. To żmija charakteryzuje się jadowitością, dlatego warto wiedzieć, jak ją odróżnić. Istnieje kilka cech, dzięki których znajomości nauczysz się odróżniać od siebie te trzy gatunki. Sprawdź czym się one różnią. Unikaj konfrontacji z każdym z nich, a zachowasz spokój i unikniesz ryzyka niebezpieczeństwa.

Padalec jest jaszczurką. Na wszelkie gesty może odpowiadać atakiem, przy którym odrzuca część swojego ogona. Nie jest on zwierzęciem jadowitym, lecz należy do gatunków strzeżonych. Długość jego ciała dochodzi do 50 cm.

Jak odróżnić padalca od węża?

Przede wszystkim u tej jaszczurki nie będzie widocznych zwężeń na ciele. Padalec ma dość jednorodną budowę. Trudno odróżnić się zaczyna/kończy się jego głowa czy ogon. Ponadto posiadać on będzie otwory uszne, które nie występują u węży.

Zaskroniec z kolei również nie jest żadnym zagrożeniem dla człowieka. Będzie on unikał ludzi, a gdy mu się to nie uda spróbuje obronić się syczeniem, udawaniem martwego bądź wydzielaniem brzydko pachnącej substancji. Jeżeli chcemy uniknąć spotkania zaskrońca na spacerze w lesie, wystarczy głośno tupać. Wyczuwają one bowiem wibracje z ziemi.

Jak odróżnić zaskrońca od żmii?

Zazwyczaj zaskrońce są większe i smuklejsze. Mają one charakterystyczne żółte plamy z tyłu głowy, których nie posiada żmija zygzakowata. Zaskroniec będzie występował głównie na terenach przy zbiornikach wodnych, natomiast żmije w suchych okolicach. Głowa zaskrońca wygląda jak przedłużenie jego ciała, a jego oczy wyłupiaste, żółte oraz mają okrągłe źrenice. W reakcji na spotkanie z człowiekiem zaskroniec będzie udawał martwego bądź syczał.

Cechy charakterystyczne żmii

Warto je poznać, ponieważ żmija jako jedyny „wąż” z tego zestawienia jest jadowita. Zatem żmiję zygzakowatą poznamy po charakterystycznych czerwonych oczach z pionowymi źrenicami. Ponadto będzie ona miała głowę, która jest wyraźnie oddzielona od reszty ciała, a jej kształt określa się jako trójkątny bądź sercowaty. Żmija zygzakowata w reakcji na człowieka przybierze kształt litery „S”. Charakterystyczne są dla niej zygzaki na grzbiecie, jednak nie zawsze są one widoczne!

Jak uniknąć ukąszenia?

Żmija zygzakowata zaatakuje jedynie w sytuacji, kiedy ucieczka nie będzie możliwa, dlatego warto po prostu unikać z nią kontaktu. Ukąszenie może nastąpić w przypadku prowokacji żmii, próby jej złapania bądź nadepnięcia węża.

Sonda
Czy boisz się węży?
Turniej TAURON Giganci Siatkówki zawita do Twardogóry

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają