Znajdź sposób na przeziębienie

2012-03-19 3:00

Wiosną jesteśmy bardziej podatni na przeziębienia. Najczęściej łapiemy infekcje górnych dróg oddechowych. Kaszel, drapanie w gardle dopada każdego z nas w najmniej oczekiwanym momencie.

Ból gardła czy kaszel to normalna reakcja dróg oddechowych na podrażnienia wywołane przez wirusy. Możemy się nimi zarazić w tramwaju, pracy czy w supermarkecie. Mogą też przyplątać się wtedy, gdy odporność naszego organizmu jest obniżona z powodu przepracowania, stresu czy nieprzespanej nocy.

Jak poradzić sobie z bólem

Jednym z pierwszych objawów nadchodzącej infekcji jest ból gardła. Nasze gardło zaczyna przypominać wielką ranę, a błona śluzowa tylnej ściany gardła i języczka staje się przekrwiona i obrzmiała. Ból gardła co prawda nie jest groźny, ale potrafi mocno uprzykrzyć życie. Często pojawia się niespodziewanie i rozwija bardzo szybko. Dominującym objawem jest trudność w przełykaniu, kłucie, pieczenie i swędzenie. Towarzyszy temu kaszel i chrypka.

Z bólem gardła wywołanym różnego rodzaju infekcjami można skutecznie walczyć. Dobrze sprawdzają się różnego rodzaju tabletki do ssania oraz preparaty w spreju, działające miejscowo. Zaleca się także płukanie gardła kilka razy dziennie. Płukanki zmniejszą bowiem przekrwienie śluzówki, odkażą, złagodzą ból i nieprzyjemne pieczenie. Pomocne w załagodzeniu bólu będą również okłady. Chory powinien też dużo pić, by nawilżać błony śluzowe.

Chory powinien unikać dodatkowych podrażnień: dymu papierosowego, alkoholu, ostrych przypraw, przegrzanych i suchych pomieszczeń. Czynniki te jeszcze bardziej narażają gardło na działanie wirusów.

Uwaga! Jeśli dolegliwości nie ustąpią po trzech dniach, a w dodatku pojawi się gorączka, należy skontaktować się z lekarzem. Infekcja wirusowa może bowiem przekształcić się w bakteryjną, a to już wymaga kuracji antybiotykowej.

Kiedy męczy kaszel

Nieprzespane noce spowodowane męczącym kaszlem to kolejna dolegliwość towarzysząca przeziębieniu. Kaszel powstaje na skutek gwałtownego wydalenia powietrza z dróg oddechowych w celu oczyszczenia ich z zalegających substancji drażniących. Bywa także reakcją obronną na kurz, pyłki roślin i inne zanieczyszczenia dostające się do płuc.

Mokry lub suchy

Są dwa rodzaje kaszlu: mokry lub suchy. Ten pierwszy wywołany jest zalegającą w drogach oddechowych wydzieliną. Kaszląc, nasze ciało stara się jej pozbyć. Kaszel mokry bywa niestety przewlekły i może nas męczyć nawet kilkanaście dni.

Kaszel suchy jest napadowy i bardzo męczący. Pojawia się na początku infekcji, kiedy śluzówka gardła jest bardziej wysuszona. Czujemy wtedy nieprzyjemne i swędzące drapanie w gardle, na które organizm reaguje kaszlem.

Leczenie kaszlu zawsze powinno zależeć od przyczyny, jaka go wywołuje, i jego rodzaju. Czym innym leczymy mokry, suchy czy alergiczny. W złagodzeniu kaszlu stosuje się leki przeciwkaszlowe, rozrzedzające wydzielinę i wykrztuśne.

Suchy kaszel złagodzą

Siemię lniane
Sposób przygotowania: łyżeczkę siemienia lnianego zalać szklanką wody, gotować ok. 10 min. Dodać łyżkę miodu. Ciepły płyn pić 2 razy dziennie.

Prawoślaz i lukrecja
Sposób przygotowania: po pół łyżeczki każdego z ziół zalać 1/3 szklanki wrzątku, odstawić na 20 min pod przykryciem. Pić 3 razy dziennie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają