Zimowanie pelargonii. Sprawdź, jak przechować pelargonie przez zimę

i

Autor: Shutterstock

Jesień w ogrodzie

Znajomy podróżnik pokazał, jak zimować pelargonie. Zrób to z kwiatem przed końcem października, a wiosną pelargonie bujnie zakwitną. Jak przygotować pelargonie na zimę?

2024-10-08 10:38

Przygotowanie roślin do nadchodzącej zimy to najważniejsze, co musisz jesienią zrobić w ogrodzie. Tak naprawdę to właśnie w październiku zaczyna się kolejny sezon wegetacyjny i od tego, jak się za to zabierzesz zależą przyszłoroczne plony i kwiaty. Zimowanie pelargonii nie jest skomplikowane. Warto jednak znać kilka podstawowych zasad, dzięki którym kwiaty wiosną bujnie zakwitną. Znajomy podróżnik pokazał mi, jak zimują pelargonie na całym świecie. Dzięki temu roślina pięknie i długo kwitnie w kolejnym sezonie.

Jak zimować pelargonie? Dzięki temu w kolejnym sezonie bujnie zakwitną

Pelargonie do Europy trafiły z Afryki Południowej. Zostały one odkryte u podnóża Gór Stołowych przez podróżnika Paula Hermanna. Rośliny te okazały się bardzo wytrzymałe i przetrwały nawet trudną podróż do Holandii. Wkrótce pelargonia stała się bardzo popularną odmianą kwiatów, a w 1826 roku w weimarskim almanachu roślin „Hortus Belvederanus” wymieniona już 352 różne gatunki tej rośliny. Dzisiaj pelargonie są chętnie uprawianie zarówno jako kwiaty doniczkowe, balkonowe, jak i sadzone w gruncie. Te drugie wymagają odpowiedniego przygotowania na zimę. Zanim zabierzesz się za zabezpieczenie pelargonii to przygotuj je na nadchodzący sezon zimowy. Jesienią ograniczaj podlewanie i nawożenie. W ten sposób nie będziesz sztucznie przedłużać okresu wegetacyjnego i roślina będzie lepiej przygotowana na mrozy i wilgoć.

Jak przygotować pelargonie do zimowania?

Pelargonie mają długi okres kwitnienia. Obsypują kwiatami aż do października. Przygotowanie pelargonii do zimowania należy rozpocząć po ostatnim kwitnieniu. Na początku trzeba usunąć stare i obumarłe pędy. Następnie należy delikatnie je wykopać z dużą bryłą korzeniową. Ważne jest, aby nie uszkodzić korzeni. Tak przygotowana roślinę przesadzamy do doniczki z przygotowanymi otworami odpływowymi. Niezbędnym krokiem jesiennej pielęgnacji pelargonii jest jej przycięcie. Każdy pęd należy skrócić do maksymalnie 20 cm. Tak przygotowaną pelargonię należy podlewać raz na 3 tygodnie., gdy ziemia już lekko wysycha. Zimą dobrze jest przenieść donicę do pomieszczenia z dużą ilością światła. W okolicy lutego można zacząć intensywne nawożenie rośliny, aby przygotować ją na kolejny sezon kwitnienia.

Quiz: K jak kwiaty. Arcytrudny test z wiedzy o kwiatach na K. 5 na 10 to już sukces

Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwego. Kwitnie w maju i roztacza niesamowity zapach w lesie. Uwaga jest trująca. Ta roślina to:
Myślał, że ją zabił. Był zdziwiony, kiedy dowiedział się, że kobieta żyje
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki