Wraz z rozpoczęciem nowego roku ruszyło także pierwsze szkolenie nowych ochotników, którzy 4 stycznia rozpoczęli 16 – dniowe szkolenie podstawowe. Było to jedno z 6 szkoleń zaplanowanych na 2021 rok.
W kalendarzu szkoleniowym na rok 2021 nie może zabraknąć szkoleń indywidualnych, specjalisty oraz zgrywających prowadzonych w trybie weekendowym, które będą odbywać się zarówno w koszarach, jak i w stałych rejonach odpowiedzialności. Ich celem jest budowanie i doskonalenie umiejętności bojowych żołnierzy OT. Szczególny nacisk będzie położony na szkolenia przeciwkryzysowe, rozwijające nowe kompetencje żołnierzy OT, aby skutecznie wspierać lokalną społeczność i władze samorządowe w walce z pandemią, czy też podczas usuwania skutków różnego rodzaju klęsk żywiołowych.
Warto podkreślić, że harmonogram ćwiczeń będzie dostosowywany do aktualnej sytuacji pandemicznej. Dodatkowo niektóre szkolenia teoretyczne będą odbywać się zdalnie za pomocą platformy e-lerningowej. Jednym z głównych determinantów działalności szkoleniowej jest zapewnienie bezpieczeństwa poprzez zachowanie reżimu sanitarnego.
Rok 2021 zapowiada się bardzo intensywnie z powodu liczby szkoleń dla nowych ochotników. W sumie odbędzie się ich łącznie 12 , w tym 6 szkoleń podstawowych, tzw. „szesnastek” oraz 6 wyrównawczych dla żołnierzy rezerwy. Pierwsza „szesnastka” w tym roku już za nami – w ramach „Ferii z WOT”. Kolejne szkolenie rusza już 19 lutego br. w Zamościu. Następne „szesnastki” dla osób, które chcą wstąpić w szeregi 5 MBOT zaplanowane są w terminach: 09-24.04, 25.06-10.07, 20.08.-04.09, 05.11-20.11. W tych samych terminach rozpoczną się również szkolenia dla żołnierzy rezerwy, które potrwają 8 dni.
Mieszkańcy północnego Mazowsza, którzy są zainteresowani służbą w szeregach 5 MBOT, pierwsze kroki powinni kierować do jednej z Wojskowych Komend Uzupełnień – w Ciechanowie, Ostrołęce, Wyszkowie, Siedlcach, Mińsku Mazowieckim, na warszawskim Śródmieściu oraz Pradze. Wniosek o powołanie do służby, można również złożyć przez Internet poprzez platformę ePUAP. Inną opcją jest skorzystanie z pomocy rekruterów 5 MBOT, do którzy kontakty znajdują się na stronie https://www.wojsko-polskie.pl/5bot/. Nowym rozwiązaniem wprowadzonym w 5 Mazowieckiej Brygadzie OT jest możliwość kontaktu z rekruterem poprzez zeskanowanie poniższego kodu QR. Zeskanowanie kodu przekieruje kandydata do formularza, po wypełnieniu którego skontaktuje się z nim jeden z rekruterów brygady, zapozna z warunkami służby, odpowie na pytania i pomoże w procesie rekrutacyjnym.
WOT to powszechna i ochotnicza służba wojskowa. Każdy w wieku 18-63 lat (w przypadku oficerów i podoficerów) oraz od 18-55 lat (w przypadku szeregowych), kto pomyślnie przejdzie postępowanie kwalifikacyjne, może zostać żołnierzem OT. Podstawowe wymagania to, m.in.: posiadanie obywatelstwa polskiego, zdolność fizyczna i psychiczna do pełnienia czynnej służby wojskowej, pełnoletność, niekaralność, nie pełnienie innego rodzaju służby wojskowej oraz nie posiadanie przydziału kryzysowego.
W połowie stycznia ruszyła infolinia wsparcia dla seniorów, która ma ułatwić seniorom w tym kombatantom procedurę szczepień. Żołnierze pomagają seniorom od momentu rejestracji, poprzez transport czy inną pomoc po zakończeniu szczepienia. Szczegóły w załączonej informacji prasowej.
Od połowy stycznia działa Infolinia wsparcia dla seniorów w tym kombatantów. Pod numerem 800-100-115 można uzyskać pomoc w rejestracji, zamówić wsparcie transportowe dla osób niemobilnych oraz szczepienie w miejscu zamieszkania.