Podlewaj tym grudnik, a na Boże Narodzenie obsypie kwiatami. Domowa odżywka do grudnika
Grudnik naturalnie pochodzi z deszczowych lasów Brazylii. To roślina, która lubi wilgoć i zakwita na przełomie listopada oraz grudnia. Zdarza się, że grudnik kwitnie także wiosną. W naszym klimacie uwielbiany jest przede wszystkim za to zimowe kwitnienie. Grudnik często zakwita na Boże Narodzenie i jest jednym z kwiatów - symboli tych świąt. Grudnik to prawidłowego kwitnienia potrzebuje odpowiedniego odżywienia. Na przełomie listopada oraz grudnia możesz zacząć nawozić grudnik. Dzięki temu roślina będzie wzmocniona i gotowa na sezon kwitnięcia. Do kaktusa bożonarodzeniowego możesz sięgnąć po domowe odżywki. Świetnie sprawdzą się napary do podlewania z pokrzywy oraz skórki po bananach. Nieco mniej znaną, ale równie skuteczną, odżywką do grudnika jest ta z łupin po cebuli. To bogate źródło wielu cennych witamin i minerałów. Łupiny po cebuli zawierają między innymi aroten, fitocyny, kwas nikotynowy, potas, fosfor, magnez, miedź, żelazo, mangan, liczne witaminy z grupy B oraz E i C. Poprawiają stan gleby, stymulują procesy wzrostu oraz kwitnienia u roślin oraz wzmacniają system korzeniowy. Do słoika wrzuć łupiny z 3 dużych cebul i zalej je gorącą wodą. Całość odstaw w ciemne miejsce na około dobę. Następnie dokładnie przecedź i wymieszaj z wodą w proporcjach 1:5. Tak przygotowaną mieszanką podlewaj grudnika raz na dwa tygodnie.
Jak pielęgnować grudnik zimą? Podstawowe zasady
- Bardzo ważnym punktem pielęgnacji grudnika jest odpowiednie stanowisko. Ten gatunek nie lubi ostrego światła słonecznego. Najlepiej kwitnie na stanowiskach z rozproszonym światłem. Za duża ilość promieni słonecznych sprawi, że liście zaczną marnieć i czerwienić się.
- Zimą grudnik nie potrzebuje dużo światła. W okresie od września do grudnia potrzebuje aż 12 godzin ciemności. Dodatkowo grudnik to roślina, która nie wymaga ciepła. Lepiej rośnie w niższych temperaturach.
- Optymalna temperatura dla tej rośliny to około 21 stopni Celsjusza. W nocy może być niższa ale nie mniej niż 15 stopni Celsjusza. Wyższa temperatura może być przyczyną braku kwitnienia.