Zrób to z tulipanami w październiku. Wiosną będą kwitły jak szalone. Jesienna uprawa tulipanów

i

Autor: Good One PR Zrób to z tulipanami w październiku. Wiosną będą kwitły jak szalone. Jesienna uprawa tulipanów

Kwiaty w ogrodzie

Zrób to z tulipanami w październiku. Wiosną będą kwitły jak szalone. Jesienna uprawa tulipanów

Jesień to idealny okres na sadzenie tulipanów, które za kilka miesięcy rozkwitną pełnią kolorów. Doradca ogrodniczy marki W.Legutko, Joanna Legutko radzi, jak odpowiednio zaplanować nasadzenia, aby na wiosnę cieszyć się obfitym kwitnieniem i zachwycającymi rabatami.

Tulipany to jedne z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych kwiatów wiosennych. Znane z szerokiej palety barw oraz eleganckich, smukłych kształtów, od lat stanowią ozdobę ogrodów i parków. Są symbolem odrodzenia po zimie, a ich kwitnienie zapowiada nadejście cieplejszych dni. O czym warto pamiętać, sadząc tulipany?

Wybór odpowiednich cebulek

Wybór odpowiednich cebulek tulipanów ma kluczowe znaczenie dla ich zdrowego i obfitego kwitnienia. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Przede wszystkim cebulki powinny być jędrne, twarde i wolne od uszkodzeń – należy unikać tych, które są miękkie, zniekształcone, czy mają oznaki chorób lub pleśni. Dobrze jest także wybrać cebulki o dużych rozmiarach, ponieważ te większe zazwyczaj dają silniejsze rośliny i pełniejsze kwiaty.

Dobrze wyselekcjonowane cebulki są gwarancją silnych, zdrowych roślin, które będą bardziej odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Ważne jest, aby kupować je od zaufanych dostawców, co pozwoli uniknąć problemów z chorobami, które mogą negatywnie wpłynąć na rozwój i kwitnienie roślin. Zakupu najlepiej dokonać we wrześniu lub październiku – bezpośrednio przed sadzeniem

– wyjaśnia Joanna Legutko, doradca ogrodniczy, wiceprezes zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko.

Jak sadzić tulipany?

Tulipany to wszechstronne rośliny, które świetnie sprawdzają się na rabatach, w doniczkach, a także na tarasie czy balkonie. Najlepiej rosną na słonecznych, ciepłych stanowiskach, w żyznej i przepuszczalnej glebie o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Gleba powinna być wilgotna, jednak w czasie spoczynku bardziej sucha, aby nie doprowadzić do gnicia cebul. Ważne jest, aby sadzić cebulki we właściwym czasie – po ustaniu letnich upałów i jeszcze przed nadejściem przymrozków. Pozwala im to na zakorzenienie się przed zimą. Najlepiej robić to od drugiej połowy września nawet do końca listopada. Cebulki sadzi się w grupach, po 5-7 sztuk, na głębokość równą ich trzykrotnej wysokości. Przed posadzeniem tulipanów należy odpowiednio przygotować glebę. Przekopać ją w celu spulchnienia, usunąć chwasty, kamienie, korzenie i inne resztki roślin. Kwiaty te preferują przepuszczalną i żyzną glebę, warto więc wymieszać ją z piaskiem i kompostem.

Jeżeli tulipany sadzimy bezpośrednio do gruntu, najlepiej cebulki tulipanów umieścić w specjalnych koszyczkach. Są to ażurowe pojemniki, które umieszczamy w ziemi dokładnie tak samo jak metodą tradycyjną. Ich zadaniem jest ochrona cebul przed gryzoniami, które mogą je podgryzać i uszkadzać 

- dodaje Joanna Legutko, doradca ogrodniczy.

Odpowiednia pielęgnacja

Odpowiednia pielęgnacja tulipanów jest niezbędna, aby cieszyć się ich zdrowym wzrostem i obfitym kwitnieniem w sezonie. Po posadzeniu należy pamiętać o regularnym podlewaniu cebulek. Dobrą praktyką jest też ich zaprawianie przed sadzeniem. Jest to proces chroniący je przed chorobami grzybowymi, szkodnikami i innymi czynnikami mogącymi wpłynąć negatywnie na wzrost kwiatów. Polega on na moczeniu cebul w specjalnych preparatach ochronnych, które działają jak środek dezynfekujący i wzmacniający. Można również zastosować mączkę bazaltową jako naturalny środek ochrony.

Cebulki sprzedawane przez zaufanych producentów zazwyczaj są już poddane procesowi zaprawiania, dzięki czemu nie trzeba go wykonywać samodzielnie

– dodaje Joanna Legutko.

Chociaż tulipany są mrozoodporne i mogą zimować w gruncie, warto w suche, mroźne zimy bez śniegu zabezpieczyć glebę ściółką, np. korą czy stroiszem (przyciętymi gałązkami iglaków), aby ochronić cebulki przed przemarznięciem. Latem, gdy liście tulipanów uschną, należy je wykopać, oczyścić i przechować w suchym i chłodnym miejscu aż do jesieni, kiedy przyjdzie pora na kolejne nasadzenia.

Polecane odmiany

Istnieje wiele gatunków tulipanów, które zachwycają różnorodnością barw i kształtów, dlatego wybór odpowiednich odmian może być wyzwaniem. Oto kilka rodzajów, które świetnie sprawdzą się przy wrześniowych nasadzeniach i zagwarantują spektakularne kwitnienie wiosną.

Wśród polecanych odmian szczególną uwagę warto zwrócić na „Angelique” odmianę pełnokwiatową, o delikatnych jasnoróżowych płatkach, która wspaniale komponuje się na rabatach. Dla miłośników bardziej egzotycznych kształtów polecam tulipany papuzie, takie jak „Blue Parrot”, o niecodziennych niebiesko-fioletowych płatkach. Natomiast jeśli preferujesz klasykę, „Flaming Flag” z grupy Triumph, w subtelnych odcieniach fioletowo-białych, będzie doskonałą opcją

– doradza Joanna Legutko.

Jesień to idealny czas, aby pomyśleć o uprawie tulipanów, które zakwitną na wiosnę. Odpowiednio dobrane odmiany, prawidłowa technika sadzenia i właściwa pielęgnacja zagwarantują wiosenną eksplozję kolorów w naszym ogrodzie.

Zawsze modne tulipany!
Listen to "Być jedną z PIĘĆDZIESIĘCIU. Bożena o walce z RAKIEM piersi. SIŁA KOBIET" on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki