Czy woda z kranu zawiera mikroplastik? Dlaczego jest on szkodliwy?
W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o zanieczyszczeniach plastikiem mórz i oceanów. Nadania naukowców są wstrząsające i wskazują one nie tylko obecność cząsteczek plastiku w wodzie, ale również organizmach żyjących w wodach. Mikroplastik, który znajdowany jest w wodzie to nic innego jak mikroskopijne cząsteczki tworzywa wynikające z nadprodukcji tworzyw sztucznych. Ich rozmiar nie przekracza 5 mm, a często jest o wiele mniejsze. W dzisiejszym świecie zdarza się, że nieświadomie spożywamy drobiny mikroplastiku. Ja pisze portal deccoria.pl powołując się na badania Uniwersytetu Łódzkiego obecność mikroplastiku w wodzie jest powszechna. Na setki przebadanych próbek mikroplastik znajdował się aż w 80 proc. Naukowcy wskazują, że spożywanie drobinek plastiku nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie. Niekorzystnie wpływają one na prace jelit i mogą zaburzyć ich mikrobiom. Dodatkowo na powierzchni mikroplastiku osadzają się inne zanieczyszczenia, które mogą wykazywać działanie toksyczne.
Jak usunąć mikroplastik z wody z kranu?
Okazuje się, że rozwiązanie może być banalnie proste. Portal deccoria.pl wskazał, że naukowcy z chińskiego Jinan University odkryli bardzo prosty sposób. Aby odfiltrować mikroplastik z wody potrzebny będzie zwykły filtr do kawy przelewowej. Na początku należy doprowadzić wodę do wrzenia, a następnie gotować ją przez około 5 minut. Po tym czasie należy usunąć unoszące się na wodzie drobne cząsteczki wykorzystując do tego właśnie filtr. Zbierze on zanieczyszczenia na powierzchni wody. Według badaczy ta prosta metoda skutecznie zmniejszy ilość mikroplastiku z wody z kranu. Jak działa ten sposób? Podczas wrzenia wody niektóre substancje mineralne odpowiadające za powstawanie kamienia osadzają się wokół cząsteczek mikroplastiku sprawiając, że jest on możliwy do przefiltrowania.
![Super Express Google News](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-AdoB-4fwi-WKnx_super-express-google-news-664x442-nocrop.jpg)