Zrób to zanim wstawisz cięte piwonie do wazonu, a będą wyglądać pięknie przez wiele dni
Bujnie kwitnące piwonie to marzenie każdej kobiety posiadającej ogród. Kolorowe pąki zdobią ogrody i cieszą oko. Jednak nie każda z nas ma możliwość hodować je pod oknami swojego domu, dlatego tak chętnie zdobimy piwoniami w wazonie wnętrza swojego domu. Ogromne różowe i białe kwiaty piwonii są jednymi z najpiękniejszych kwiatów ciętych i postawione w wazonie budzą podziw. Niestety bywa, że dosyć szybko więdną. Z racji, że nie należą one do tanich kwiatów, to warto dowiedzieć się, jak pielęgnować cięte piwonie, aby stały w wazonie możliwie jak najdłużej. Okazuje się, że wystarczy wykonać jeden prosty zabieg, zanim wstawimy piwonie do wazonu. Chodzi o przycięcie łodyg. Jest to ważne, ponieważ dzięki temu piwonie będą mogły lepiej pobierać wodę i zawarte w niej składniki odżywcze. Jak to zrobić prawidłowo? Łodygi piwonii należy ucinać kilka cm od ich końcówek i po skosie. Oczywiście zrób to ostrym i sterylnym nożem. Pamiętaj również, aby usunąć listki, które znajdą się pod powierzchnią wody oraz inne zwiędłe listki. Dzięki temu piwonie w wazonie będą stać w wazonie przez wiele dni.
Co zrobić, aby piwonie w wazonie długo stały?
Oprócz przycinania łodyg piwonii warto przestrzegać kilku innych zasad, które mogą skutecznie przedłużyć żywotność ciętych kwiatów. Przede wszystkim wymieniaj wodę w wazonie. Powinna być świeża i najlepiej o temperaturze pokojowej. Łodygi piwonii powinny być zanurzone w wodzie na około 10–12 cm. Warto również stosować specjalne odżywki do ciętych kwiatów. Możesz również przygotować ją samodzielnie. Wrzuć pół tabletki aspiryny i wsyp łyżeczkę cukru do wody w wazonie. Cukier działa na cięte kwiaty jak odżywka, natomiast aspiryna zapobiegnie rozwojowi bakterii w wodzie.
![Super Express Google News](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-AdoB-4fwi-WKnx_super-express-google-news-664x442-nocrop.jpg)
![Polska na ucho](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-PxNf-5ndm-qEh6_polska-na-ucho-664x0-nocrop.jpg)