Gorączka pomaga zwalczyć wirusy i bakterie, lecz zbyt wysoka może być niebezpieczna. Wyczerpuje i powoduje złe samopoczucie, znacząco utrudniając funkcjonowanie. Przyspiesza oddech i puls, co bywa groźne przy chorobach układu krążenia. Co zrobić, aby nie poddać się chorobie?
Okłady
Przykładaj chłodne kompresy na czoło i kark, a także w miejscach, gdzie przebiegają duże naczynia krwionośne - w pachwinach i pod kolanami. Weź krótką kąpiel w wodzie o temperaturze niższej o jeden stopień od temperatury ciała. Nawilżaj pokój specjalnym nawilżaczem lub rozłóż mokre ręczniki na kaloryferze.
Zobacz też: Uwaga! Partia popularnego leku przeciwgorączkowego dla dzieci WYCOFANA ze sprzedaży!
Zioła
Przy wysokiej temperaturze należy na bieżąco uzupełniać płyny - nawet do kilku litrów dziennie. Najlepiej sprawdzą się:
czarny bez - ma silne działanie napotne, przeciwgorączkowe oraz przeciwzapalne
odwar z suszonych owoców - 1 - 2 łyżki suszonych owoców zalej szklanką zimnej wody, podgrzej i gotuj pod przykryciem przez około 5 minut. Odstaw na 15 minut, przecedź. Pij po 1/2 szklanki, 2 - 3 razy dziennie.
lipa - działa rozkurczowo, przeciwzapalnie, napotnie, uspokajająco i przeciwgorączkowo
malina - owoce i liście pomagają walczyć z gorączką, ale mają również właściwości przeciwbiegunkowe
napar z owoców - 2 łyżki suszonych malin zalej szklanką wrzątku i zaparzaj przez 15 minut pod przykryciem, pij po 2 - 3 razy dziennie
Leki
W ostateczności skorzystaj z leków przeciwgorączkowych, najlepiej zawierających paracetamol. Jest łagodny, działa przeciwgorączkowo i można używać go od trzeciego miesiąca życia. Należy ostrożnie postępować z lekami zawierającymi kwas acetylosalicylowy (czyli aspiryną), ponieważ może on powodować m. in. napady astmy.
ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail