Niedosłuch związany z wiekiem spowodowany jest stopniowym zanikiem komórek słuchowych, a przyczyna leży najczęściej w uszkodzeniu ślimaka lub nerwu słuchowego. Dźwięk wprawdzie wpada do ucha wewnętrznego, ale jest nieprawidłowo przekształcany na impulsy nerwowe. Z tego powodu jest rozpoznawany nieprawidłowo.
Co mówisz? Powtórz!
Zaczyna się od gorszego rozumienia mowy. Słyszymy, że ktoś mówi, ale nie rozumiemy, co mówi. Szczególnie wtedy, kiedy docierający głos połączony jest z innymi otaczającymi dźwiękami - gwarem rozmowy w liczniejszym towarzystwie, dźwiękiem płynącym z radia czy telewizora, szumem ulicy. To objawy, które świadczą o tym, że pasmo słuchu tonów wysokich jest obcinane przez nasz naturalny aparat słuchowy, a w języku polskim głoski szczelinowe - te wszystkie ź, sz, dź - mówi się tonem wysokim. Następnym objawem są bardzo dyskretne szumy, stałe lub narastające przy zmęczeniu czy w ciszy. Nadwrażliwość na głośne dźwięki.
Co pokaże badanie
Jeżeli coraz głośniej słuchamy wiadomości telewizyjnych, idźmy do laryngologa i poprośmy o skierowanie do poradni audiologicznej. Tam zrobią podstawowe badania słuchu - audiometrię tonalną (badanie pokaże, jak ucho słyszy poszczególne tony), a także audiometrię słowną (bada słyszenie i rozumienie wyrazów).
Badania audiometrem (urządzenie, na którego wykresie lekarz obserwuje próg słyszenia konkretnych częstotliwości dźwięku) pozwolą określić naszą jakość słuchu - próg słyszalności i ewentualne ubytki. W razie konieczności lekarz z audioprotetykiem dobiorą odpowiedni aparat słuchowy.
Aparat to nic strasznego
Czas na wsparcie słuchu aparatem przychodzi na pewno wtedy, gdy z racji niedosłuchu traci się kontakt z otoczeniem. Ludzie wycofują się wówczas z życia, bo wstydzą się, że nie słyszą, co mówią sprzedający w sklepie, znajomi podczas spotkania towarzyskiego, aktorzy ze sceny.
Aparaty słuchowe to obecnie bardzo zaawansowane urządzenie elektroniczne. W dzisiejszym świecie producenci prześcigają się w miniaturyzowaniu tych urządzeń, aby były one jak najmniejsze, przy zachowaniu jak największej mocy wzmocnienia sygnału dźwiękowego. Są aparaty słuchowe wewnątrzkanałowe, które umieszcza się w kanale słuchowym, wewnątrzuszne (umieszcza je się w uchu) i zauszne (jak sama nazwa wskazuje, umieszcza się je za uchem).