Ruch to zdrowie
Jeszcze w szpitalu zawałowiec rozpoczyna rehabilitację pod okiem specjalisty. Te same ćwiczenia powinien kontynuować po powrocie do domu. Aktywność fizyczna dla sercowców jest niezwykle istotna. Codzienna porcja ruchu obniża ciśnienie, spowalnia tętno, przeciwdziała otyłości. Szczególnie korzystne są ćwiczenia aerobowe - jazda na rowerze, pływanie, marsze. Pacjenci po zawale powinni ćwiczyć 4-6 razy w tygodniu przez co najmniej 30 minut.
Dbaj o siebie
Wychodząc ze szpitala, pacjent otrzymuje od kardiologa zalecenia dotyczące przyjmowania leków. Musi je zażywać regularnie, w wyznaczonych porach. Nie wolno przerywać kuracji i zmieniać dawek. Codziennie mierz ciśnienie i puls, zapisuj wyniki, aby pokazać lekarzowi. Regularnie zgłaszaj się na wizyty kontrolne. Nie lekceważ anginy, infekcji, zaawansowanej próchnicy, bo zagrażają sercu.
Ciesz się życiem
Dbaj o siebie, nie zaniedbuj snu i popołudniowej drzemki. Staraj się prowadzić uregulowany tryb życia, aby powoli odzyskiwać siły. Unikaj stresu, nie denerwuj się, zły nastrój może doprowadzić nawet do depresji. Dostarczaj sobie przyjemności. Spotykaj się z przyjaciółmi, żyj aktywnie, nie tylko w czterech ścianach. Po prostu ciesz się życiem.
Przeczytaj też: Niezbędnik Zawałowca: Uprzedzić zawał
Po zawale nie ma potrzeby rezygnowania z seksu. Sprzyja on rozładowaniu napięcia, daje radość, przyśpiesza proces zdrowienia. Stosunek seksualny nie jest dużym wysiłkiem dla serca (porównywalny jest z szybkim marszem). Jednak czas wznowienia współżycia skonsultuj z lekarzem.
Nie musisz też rezygnować z podróży, ale unikaj gwałtownych zmian klimatycznych. Wybierz równiny albo morze, niewskazane są wysokie góry. Jeśli wyjeżdżasz na dłużej, musisz mieć przy sobie leki, które przyjmujesz na stałe, kartkę z wypisanymi przyjmowanymi środkami i sposób ich dawkowania.
Zmień dietę, rzuć nałogi
Kontroluj wagę, nie dopuszczaj do otyłości. Im bardziej tłusta i słodka dieta, tym większe ryzyko wzrostu wagi, a także wyższy poziom "złego" cholesterolu, a zbyt niski "dobrego". Najlepsza dla twojego serca będzie dieta śródziemnomorska oparta na dużej ilości świeżych warzyw i owoców, oliwie z oliwek tłoczonych na zimno, rybach. Ogranicz tłuszcze zwierzęce. Od czasu do czasu możesz wypić kieliszek czerwonego wina. Z pewnością musisz przestać palić. Z reguły zaraz po zawale pacjenci rzucają papierosy, ale potem znaczna część wraca do nałogu. Dym tytoniowy jest zabójczy dla serca, palenie może doprowadzić cię do kolejnego zawału. Jeśli chcesz skorzystać z gumy lub plastrów nikotynowych, poradź się lekarza.