Żyj w zgodzie z rodziną

Nie warto chować urazy. Każdy konflikt, nawet ten wieloletni, można rozwiązać

Dawno przebrzmiała awantura, nieopatrznie wypowiedziane obraźliwe słowa albo zwykłe nieporozumienie mogą na lata oddalić od siebie ludzi, którzy kiedyś byli sobie bardzo bliscy. Jak pogodzić się z rodziną lub innymi ważnymi dla nas osobami, z którymi nie utrzymujemy kontaktu, radzi Tatiana Ostaszewska-Mosak, psycholog kliniczny zdrowia z Centrum Doradztwa i Terapii psycholog.com.pl

Przygotuj grunt

Zanim wyciągniesz rękę do osoby, o której wiesz, że ma do ciebie żal lub pretensję, przygotuj grunt do poprawy stosunków. Możesz dać sygnał o gotowości do pogodzenia się, np. przez wspólnych znajomych lub kogoś z rodziny. Niech do obiektu twoich zabiegów dotrze informacja, że nie czujesz urazy i chciałbyś naprawić relacje.

Staraj się nie wypominać

Nie zrażaj się, jeśli mimo rozesłania wici o gotowości naprawienia relacji, osoba, z którą chcesz się pogodzić, nie podejdzie do ciebie na rodzinnym spotkaniu i nadal nie będzie się odzywać. Dość często słyszy się zawiedzione uwagi osób, które zasugerowały gotowość poprawy stosunków, ale nie spotkały się z entuzjastyczną reakcją drugiej strony. Zamiast z goryczą powtarzać "chciałam się pogodzić, a ona nic", działaj dalej. Wyślij serdeczny list, życzenia świąteczne lub imieninowe. Napisz, że interesuje cię, co u tej osoby słychać i że ci jej brakuje. Nie wspominaj nic na temat konfliktu, a w szczególności nie sugeruj, że to nie ty ponosisz winę za popsucie waszych relacji.

Zakop topór wojenny

Jeśli dojdzie do rozmowy (a pewnie do niej dojdzie, bo bardzo rzadko negatywne emocje są tak wielkie, że naprawienie stosunków jest niemożliwe), nie roztrząsaj konfliktu, który doprowadził do zerwania kontaktu. Nie ma to sensu zwłaszcza w przypadku spraw sprzed lat. Nie ma sensu analizować, kto i dlaczego miał wtedy rację, a kto jej nie miał. Skoro nie można tego do końca przemilczeć, lepiej powiedz: przesadziłem, myliłem się, źle cię potraktowałem, a teraz już bym tak nie postąpił.

Troszcz się o kontakt

Dbajmy o odzyskane więzi. Telefonujmy z pytaniem, co słychać, piszmy listy, umawiajmy się na spotkania. Słowem, wysyłajmy sygnały, że naprawdę zależy nam na osobie, z którą się pogodziliśmy.

Pamiętaj!

Jeśli osoba, z którą jesteś w konflikcie nie reaguje na próbę ocieplenia stosunków z twojej strony,

nie zrażaj się pierwszymi niepowodzeniami. Być może potrzebuje czasu na oswojenie się z nowym zachowaniem. A może właśnie zbiera się na odwagę, żeby z tobą poważnie porozmawiać. Zamiast się denerwować, cierpliwie poczekaj, zanim na dobre skreślisz ją ze swojego życia

Ekspert radzi

Tatiana Ostaszewska-Mosak, psycholog

Przy trwających latami konfliktach negatywne emocje są tak duże, że naprawienie stosunków wydaje się niemożliwe bez wyjaśnienia przyczyn kłótni. Taka rozmowa jest bardzo trudna i nierzadko prowadzi do awantury. Dlatego przed rozjemczym spotkaniem warto się uspokoić i obiecać sobie nie rozgrzebywać starych ran. Wtedy taka romowa ma szansę stać się pojednawczą i scalić zerwane więzi.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki