Żylaki w ciąży - czy po porodzie konieczna jest operacja?

2017-09-25 18:00

Żylaki to sine, powrózkowate zgrubienia, pojawiające się wzdłuż linii żył. Towarzyszy im lekki lub ostry ból w nogach, uczucie ociężałości lub opuchnięcia, skurcze łydek, a czasem drętwienie nóg. Niestety ciąża sprzyja pojawianiu się żylaków. Z problemem tym zmaga się około 40 proc. ciężarnych. Czy to oznacza, że po narodzinach dziecka, pierwsze kroki powinniśmy skierować do gabinetu chirurga naczyniowego?

Nogi, dziewczynka,

i

Autor: Archiwum serwisu

Żylaki to prawdziwe utrapienie. Wypukłe żyły nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale również powodują ból i uczucie tzn. ciężkich nóg. Jakie są objawy żylaków? Pierwszym sygnałem, że nasze żyły wbrew naszej woli dążą w kierunku zwyrodnienia, jest uczucie ciężkości nóg, któremu może towarzyszyć drętwienie, mrowienie, świąd, pieczenie a czasem skurcze. Inny objaw to pajączki – czerwonawe bądź fioletowe, drobne, poszerzone żyłki lub popękane małe naczynka krwionośne. Jeżeli kobieta zauważyła u siebie pierwsze objawy żylaków przed zajściem w ciążę, to z dużym prawdopodobieństwem problem ten nasili się w czasie jej trwania.

Żylaki w ciąży - jak z nimi walczyć

Niestety ciąża sprzyja pojawianiu się żylaków. Problem ten może pojawić się nie tylko u osób obciążonych tym schorzeniem genetycznie. W czasie ciąży w organizmie kobiety dochodzi do rewolucyjnych zmian wywołanych hormonami, które mają wpływ także na żyły – rozluźniają je i rozszerzają. Nie bez znaczenia jest również stale powiększająca się waga i tendencja do zatrzymywania wody w organizmie. Do tego dochodzi nacisk macicy na naczynia krwionośne w miednicy, co skutkuje wzrostem ciśnienia w naczyniach nóg i utrudnia odpływ krwi z dolnych partii ciała. Jakkolwiek, żylakom można przeciwdziałać, oraz łagodzić ich skutki. W jaki sposób walczyć z żylakami w ciąży? Zapytaliśmy o to eksperta.

- Ważna jest profilaktyka od samego początku ciąży. Aby zminimalizować problem powinno się od pierwszych tygodni stosować tzw. wyroby uciskowe czyli odpowiednio dobrane podkolanówki, pończochy lub rajstopy. Przy wyborze najlepiej skonsultować się z lekarzem. Istnieją leki które można bezpiecznie stosować w czasie ciąży, mogą one zmniejszyć poczucie ciężkości nóg oraz ograniczyć tendencję do obrzęków - radzi chirurg naczyniowy, Maciej Chwała, z Oddziału Klinicznego Chirurgii Naczyń Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie oraz Oddziału Diagnostyczno-Leczniczego Szpitala Zakonu Bonifratrów w Krakowie.

Inne działania, które mogą pomóc:

  • Kontroluj wagę – staraj się nie przytyć więcej niż 12 kg.
  • Unikaj długiego stania i siedzenia. Siedząc, utrzymuj nogi przynajmniej na poziomie bioder. Jeśli musisz długo stać lub siedzieć, co 30–40 minut przejdź się lub chociaż wykonaj ćwiczenia polegające na rytmicznych zgięciu stopy jak przy stawaniu na palcach, w ciągu dnia w miarę możliwości połóż się na 15 minut z nogami uniesionymi powyżej tułowia; podczas siedzenia nie zakładaj nogi na nogę. Kiedy leżysz, możesz podłożyć pod nogi poduszkę, by je unieść.
  • Regularnie pływaj lub przynajmniej spaceruj pół godziny dziennie.
  • Zadbaj o masaż stóp i łydek – należy go wykonywać zawsze w kierunku serca, czyli od stóp w górę.
  • Nie dźwigaj ciężarów.
  • Noś buty z szerokimi noskami i na niskich lub płaskich obcasach.
  • Nie wkładaj uciskającej, krępującej ruchy odzieży – zapomnij o ciasnych paskach, zrezygnuj z obcisłych majtek, pończoch, skarpetek.
  • Unikaj wysokiej temperatury – gorących kąpieli, sauny, solarium, długiego opalania – powodują one gwałtowne rozszerzanie się naczyń.

Żylaki po ciąży - kiedy udać się na zabieg?

Pocieszający jest fakt, że żylaki, które pojawiły się podczas ciąży, po porodzie najczęściej stają się mniej widoczne lub znikają. Trwa to mniej więcej trzy miesiące. Jeśli tak się nie stanie, po upływie sześciu miesięcy można je leczyć. W tej sytuacji najlepiej udać się do gabinetu chirurga naczyniowego. Jakie są metody usuwania żylaków?

- Istnieje możliwości usunięcia zarówno pajączków naczyniowych, które powstały w ciąży, jak i żylaków. Pajączki monża usunąć stosując skleroterapię (wstrzykuje się do nich specjalną substancję, która je zamyka) lub laserem. Większe żylaki można usunąć chirurgicznie, lub zamknąć którąś z nowoczesnych, małoinwazyjnych metod. Można więc wykonać skleroterapię, laserową ablację, zastosować mikrofale, parę wodną lub klej tkankowy. Odpowiedni dobór metody zależy od wielkości żylaków, sposobu ich powstania, a także preferencji od pacjenta. Oczywiście każdorazowo leczenie musi być poprzedzone konsultacją specjalisty oraz wykonaniem badania USG. W przypadku zastosowania jednej z metod małoinwazyjnych można się spodziewać dobrych efektów kosmetycznych, a powrót do zdrowia nie powinien zajmować dłużej niż kilka dni - wyjaśnia Maciej Chwała.

Czym są żylaki przełyku? Jakie są objawy i przyczyny żylaków przełyku?

Jak upał wpływa na serce i żylaki

Dlaczego tyjesz? Sprawdź, czym spowodowane jest tycie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki