- Usiądź na 5 minut. 5 minut nie więcej. Ustal sama ze sobą, czego chcesz, dlaczego przygotowujesz te święta. Święta to nie projekt do wykonania, ale czas, który ma przynosić radość, głównie ze względu na relacje, bliskość i wyjątkową atmosferę. Zapytaj siebie: co dla Ciebie jest ważne?
- Gdy to już wiesz: działaj. Zacznij od planu. Zrób listę priorytetów: nie musisz zrobić wszystkiego.
- Jeśli dużo wkładasz energii i czasu w przygotowania, równie dużo odpoczywaj.
- Nie musisz robić wszystkiego sama: kup od starszej osoby domowe pierogi albo ciasto, dzięki temu będziesz mieć mniej do zrobienia.
- Deleguj. Podziel się zadaniami, zaangażuj rodzinę, to bardzo zmniejsza stres i posuwa prace do przodu.
- Zapomnij o perfekcjonizmie: ustal sama ze sobą realistyczne oczekiwania, pomyśl o tym, co jest dla Ciebie najważniejsze: czas z bliskimi, rozmowy, bycie razem.
- Porzuć porównywanie się do innych – instagramowe święta nie oddają rzeczywistości. Twoje święta będą wspaniałe, jedyne w swoim rodzaju, po prostu Twoje.
- Postaw na humor: coś się nie uda, bigos się przypali, obróć to w żart, śmiej się z drobnych porażek.
- Zadbaj o chwile dla siebie: usiądź, włącz muzykę, którą lubisz, pooddychaj spokojnie, połóż się, odpocznij.
- Postaw na wdzięczność: pomyśl wieczorem, co udało Ci się zrobić, zauważ to, zamiast nieustannie myśleć co jest jeszcze do zrobienia.
Wybierz wskazówki, które Ci pasują i przede wszystkim zadbaj o siebie.
Być może sama ze sobą rozmawiasz bardzo ostro i krytykujesz siebie? Zwróć uwagę na swój dialog wewnętrzny i język, którym do siebie mówisz. Zamiast „Czemu jeszcze nie posprzątałam w domu?” powiedz „Przede mną porządki. Do tego czasu zrobiłam ile mogłam”.
Bądź życzliwa i dobra dla siebie, proś o wsparcie i koniecznie pamiętaj o odpoczynku! Czas relaksu to bardzo ważny czas- on pozwala na tworzenie potem dobrej atmosfery, bo zamiast przemęczenia i złości, będziesz mieć siłę na uśmiech i działanie. Nawet krótkie przerwy na spacer, czytanie książki czy spokojne oddychanie, dają świetny efekt.