Tak miały na imię pierwsze dzieci urodzone w 2024 roku

i

Autor: Shuttterstock

Znaczenie imion

To najstarsze polskie imię. Nadal jest nadawane. Oznacza sławnego i silnego mężczyznę

2024-10-17 14:32

Czy można określić, jakie imię było pierwsze? To raczej niemożliwe, ale badacze cały czas poszukują dowodów na to, jak nazywali się pierwsi ludzie naszej cywilizacji. Okazuje się, że Adam i Ewa to wcale nie są pierwsze nadane imiona. Badacze oraz etymolodzy wskazują, że zupełnie inne imię może okazać się najstarsze. To piękne imię dla dziewczynki, które funkcjonuje również w języku polskim i od wielu lat jest bardzo popularne. Wsród najstarszych polskich imion dominują te dla chłopców.

To najstarsze imię na świecie? Etymolodzy są właśnie tego zdania

Niemożliwym jest określenie, jak brzmiało pierwsze imię nadane kiedykolwiek człowiekowi. Michał Protaziuk z Onetu wskazuje, że pierwszym faraonem, którego poznaliśmy z imienia był Iry-Hor, a mniej więcej w tym samym czasie w Mezopotamii żył Kushim, który był zapewne kupcem albo starożytnym księgowym. Etymolodzy wskazują, że być może jednym z pierwszych imion było popularne dziś imię Zuzanna. Imię to zanim, choć ma korzenie biblijne, to mogło być znane już znaczenie wcześniej. Pierwsze wzmianki o nim mają pochodzić ze Starożytnego Egiptu. W języku hebrajskim ""śuśan" jest tłumaczona jako "lilia", zaś w arabskim oznacza kwiat lotosu. Na ziemiach polskich pojawiło się wraz z napływem religii chrześcijańskiej. Jak podaje gazeta.pl pierwsze o imieniu Zuzanna datowane są na początek XIII wieku. Imię to w naszym kraju przez lata nie wzbudzało większego zainteresowania. Zmieniło się to w ostatnich latach i dzisiaj Zuzanna króluje w rankingach popularności imion. 

Najstarsze polskie imię. Nadal jest nadawane

Jak podaje Wikipedia pierwsze polskie imiona wywodzą się od nazw pospolitych, od zawodów, zwierząt oraz miejscowości. Wiele z tych imion już dawno jest zapomniane i nie funkcjonują w języku polskim. Jest jednak wiele imion staropolskich, która nadal się wybierane, a w ostatnim czasie powraca na nie moda. Prof. Monika Kresa w rozmowie Jedynką Polskiego Radia wskazała kilka takich imion. Są to imiona  dwuczłonowe, w których są cząstki -sław lub - mir np. Bolesław, Władysław, Sławomir. - One (imiona) zostały przejęte ze świata prasłowiańskiego, a więc z czasów, kiedy przodkowie nasi, Rosjan, Czechów, czy Bułgarów mówili tym samym językiem  - powiedziała ekspertka. 

To działo się chwilę przed śmiercią Liama Payne'a. Wyciekła rozmowa telefoniczna z policją

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki