EMPIK

i

Autor: Materiały prasowe Empik

Bestsellery Empiku 2022 – nominacje m.in. dla Tokarczuk, Smarzowskiego i sanah

Noblistka, młodzieżowe fenomeny, deklasujący zagraniczną konkurencję polscy muzycy, twórcy wciągających produkcji audio, głośne debiuty oraz pisarze, którzy od lat królują na książkowych TOPkach. Znamy nominacje do Bestsellerów Empiku 2022. A które tytuły zdobyły największe uznanie odbiorców? Tego dowiemy się już 7 lutego podczas gali transmitowanej na antenie TVN i na Facebooku.

Ulubieni autorzy polskich czytelników

Miniony rok pełen był udanych pisarskich powrotów. Czytelnicy niezwykle ciepło przyjęli pierwszą po Noblu książkę Olgi Tokarczuk, inne polskie premiery od cenionych autorów, np. Szczepana Twardocha oraz nowe powieści międzynarodowych literackich gwiazd Nicholasa Sparksa i Colleen Hoover. W kategorii Kryminał i thriller po raz kolejny nominowany jest Remigiusz Mróz, który mimo licznych hitów wydawniczych na koncie nie zdobył jeszcze statuetki Bestsellera. Czy tym razem opuści galę z trofeum w dłoni?Na liście nominowanych nie zabrakło również nowych nazwisk pisarzy, np. Toshikazu Kawaguchiego czy Ali Hazelwood. Na polskim rynku książki utrzymywał się też mocny trend, który obserwujemy od wybuchu pandemii – ogromne zainteresowanie literaturą młodzieżową. Dlatego podczas gali zostanie przyznany Bestseller Empiku w nowej kategorii – Young adult, o którego walczą m.in. P.S. Herytiera (Pizgacz) i Alice Oseman.

Polska muzyka wciąż górą

Lista nominacji do muzycznych Bestsellerów Empiku nie pozostawia żadnych wątpliwości – polscy wykonawcy kolejny rok z rzędu królują w naszych głośnikach i słuchawkach. Jedynym zagranicznym artystą, który z nimi konkuruje jest… Harry Styles nominowany w kategorii Pop i rock. Jak co roku, zaciekła walka toczy się między wykonawcami hip-hopowymi. Na Bestsellera szansę ma m.in. OKI, okrzyknięty wcześniej muzycznym Odkryciem Empiku 2020. O potędze polskiego hip-hopu świadczą też nominacje w kategorii Live, która jest zdominowana koncertami raperów.

Hity polskich reżyserów i familijne animacje

Bestsellery w kategoriach filmowych wędrują do autorów obrazów najchętniej włączanych do domowych kolekcji DVD czy Blu-ray. Polscy twórcy rządzą nie tylko w muzyce, lecz także w filmie, dlatego Empik po raz kolejny przyzna statuetkę w kategorii Kino polskie. Lista nominowanych odzwierciedla różnorodność rodzimej kinematografii – znalazły się na niej kasowe produkcje, kameralna, autorska komedia obyczajowa oraz docenione przez krytyków dramaty. Na seanse z dziećmi klienci Empiku wybierali przede wszystkim animacje – w kategorii Kino familijne nominację zdobył tylko jeden film aktorski, „Skarb Mikołajka”.

Nowość na gali – nagrody dla kultury cyfrowej

Pandemia spowodowała prawdziwy boom na treści audio i ten trend nieustannie się umacnia. Dlatego w tym roku Empik wyodrębnił kategorię Kultura Cyfrowa, w ramach której zostaną nagrodzone najpopularniejsze: Podcast, Audiobook i Superprodukcja audio. O tym, do kogo trafią, decyduje liczba odtworzeń w aplikacji Empik Go w ciągu całego roku. A jakie tematy były najczęściej wybierane? Mrożące krew w żyłach.

Fani audiobooków najchętniej słuchali opowieści trzymających w napięciu, takich jak „Czerwona ziemia” Marcina Mellera (nominowanego także w książkowej kategorii Kryminał i thriller) czy „Gra złudzeń” Katarzyny Magiery. W podobnym klimacie utrzymane są też nominowane superprodukcje audio, czyli realizowane z wielkim rozmachem słuchowiska z gwiazdorskimi obsadami, np. „Mierzeja” na podstawie scenariusza braci Wojtka i Zygmunta Miłoszewskich. Wątków kryminalnych nie brakuje także w podcastach, które zgromadziły największą liczbę odbiorców – to m.in. „Kryminalna historia kościoła” Artura Nowaka i Stanisława Obirka czy wspólny projekt Empik Go i HBO Max „Odwilż” , którego narratorami zostały gwiazdy true crime Justyna Mazur i Marcin Myszka.

Zobacz także: Wednesday 2 sezon. Trzymajcie się warkoczy panna Addams wraca na Netflix. Sprawdź, co zamierza

Odkrycia Empiku 2022

Oprócz statuetek dla najpopularniejszych i najbardziej rozchwytywanych autorów, od kilku lat Empik przyznaje także specjalne nagrody artystom z oryginalną i świeżą wizją, którzy szczególnie wyróżnili się w kulturalnym krajobrazie minionego roku. Ich dalszą działalność zdecydowanie warto uważnie śledzić. Odkrycia Empiku wskazuje jury, w którym zasiadają laureaci poprzednich edycji, twórcy, dziennikarze i eksperci Empiku. Wyróżnienia tradycyjnie zostaną przyznane w trzech kategoriach: Literatura, Muzyka i Film. Nominowanych twórców będzie można poznać lepiej podczas specjalnych spotkań online poświęconych tegorocznej edycji Odkryć Empiku. Interaktywne transmisje odbędą się 23, 26 i 30 stycznia na profilu Empiku na Facebooku. Więcej informacji na Facebook.com/Empikcom.

Kto okaże się Pisarzem i Artystą Muzycznym Roku?

Klienci salonów i sklepu online Empiku oraz użytkownicy aplikacji głosowali w plebiscycie Bestsellery Empiku przez cały 2022 roku poprzez codzienne zakupy i kulturalne wybory. Jednak fani wciąż mają szansę szczególnie docenić swoich ulubionych twórców. Spośród wszystkich nominowanych do Bestsellerów Empiku w kategoriach muzycznych i książkowych wybiorą Pisarza Roku i Artystę Muzycznego Roku. Głos na swojego faworyta można oddać w aplikacji Empik już od 1 lutego. Osoby, które podczas głosowania uzasadniają swój wybór, powalczą o elektryczny skuter Piaggio i eKarty na zakupy online w Empiku.

Gala telewizyjna

Gala finałowa Bestsellerów Empiku 2022 pod hasłem #swiatsiezmienia odbędzie się już 7 lutego. Transmisję będzie można śledzić na antenie TVN oraz w streamingu – wydarzenie przyjmie nowoczesną, hybrydową formułę, a treści prezentowane w różnych kanałach będą się wzajemnie uzupełniać. Galę poprowadzi Marcin Prokop, natomiast gospodarzami transmisji internetowej będą: Red Lipstick Monster i Karol Paciorek. Za oprawę muzyczną odpowiada nagrodzony Fryderykiem producent muzyczny Kuba Galiński. Wystąpią m.in. sanah, Agnieszka Chylińska, Ralph Kaminski, Mrozu i SB Mafija

"Szczecińska kanapka" budzi emocje. Odważna metamorfoza kamienicy w centrum miasta

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki