Krzyżujesz nogi podczas rozmowy? To dla psychiatry to wymowny sygnał

i

Autor: SHUTTERSTOCK Krzyżujesz nogi podczas rozmowy? To dla psychiatry to wymowny sygnał

Psychologia i ciało

Krzyżujesz nogi podczas rozmowy? Psychiatra tłumaczy, co to oznacza. Sprawdź, jak rozszyfrować mowę ciała

Wiele się słyszy o mowie ciała i o tym, jak dużo potrafi ona zdradzić o naszym rozmówcy i jego aktualnym stanie psychicznym. Z typowymi zrachowaniami podczas rozmowy ze swoimi pacjentami rozprawił się pewien psychiatra i wyjaśnił, co oznaczają niektóre z nich. Krzyżujesz nogi podczas rozmowy? A może nerwowo tupiesz nogą? Sprawdź, co na ten temat twierdzi psychiatra.

Mowa ciała. Co można z niej wyczytać?

O mowie ciała i czytaniu z niej ludzkich emocji słyszał chyba każdy z nas. Zgodnie z tą teorią wystarczy jeden niekontrolowany ruch, aby rozpoznać, że dana osoba kłamie lub ma coś do ukrycia. Psychiatra dr Judith Joseph na swoim TikToku zamieściła nagranie, w którym szczegółowo opowiedziała o tym, co oznaczają niektóre gesty u rozmówcy. "W psychiatrii komunikacja niewerbalna często może wiele powiedzieć. Ruchy stóp i nóg mogą dostarczyć cennych informacji na temat stanu emocjonalnego danej osoby i pomóc w postawieniu diagnozy" – przeczytamy w podpisie do jednego z filmów na TikToku. Psychiatra skupiła się głównie na ruchach nóg i stóp.

Krzyżujesz nogi podczas rozmowy? To dla psychiatry wymowny sygnał

Psychiatra zaczęła od ciągłego stukania palcami u stóp o podłogę. Jej zdaniem oznacza to, że czujemy niepokój. Skrzyżowanie nóg może z kolei wskazywać na to, że ktoś próbuje ochronić się przed potencjalnym zagrożeniem. Z kolei wyciągnięte nogi oraz skrzyżowane ramiona sygnalizują, że ktoś przyjmuje agresywno-pasywną postawę. Drżące kończyny mogą wskazywać na nadpobudliwość, natomiast nieustanne wiercenie się jest informacją dla psychiatry, że możesz doświadczać niepokoju adaptacyjnego. Zdaniem dr Joseph podwijanie przez pacjenta nóg pod siebie jest sygnałem, że taka osoba potrzebuje wsparcia.

Jak odbudować zaufanie w związku tłumaczy Klaudia Klukowska psycholog, trener umiejętności psychospołecznych

Quiz, czy masz ponadprzeciętną intuicję? Czy Twój szósty zmysł Cię nie zawodzi?

Pytanie 1 z 10
Często masz wrażenie "deja vu"?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki