Bezrobocie i nicnierobienie stać się mogą codziennością, która będzie utrapieniem dla samego mężczyzny, ale również w dużej mierze jego bliskich. Warto dać partnerowi czas i przestrzeń na ponowne ułożenie priorytetów, w tak trudnej sytuacji jaką jest utrata pracy. Jeżeli stan ten będzie się przeciągał – należy podjąć działania.
Jeśli nie chcesz być partnerką harującą na lenistwo swojego mężczyzny zobacz historię Marianny, która napisała do naszej redakcji. Poznaj porady, jak wspierać bezrobotnego partnera oraz w którym momencie powiedzieć „dość!”.
Mój mąż kilka miesięcy temu stracił pracę. Myślałam, że no posiedzi w domu jakiś czas, poszuka czegoś nowego. Chodziłam z nim na spotkania z kolegami, żeby wspólnie poszukać jakiegoś stanowiska pracy wśród znajomych. Ogólnie wspierałam go, starałam się nie wywierać presji. Ale co z tego wszystkiego, jak on wciąż siedzi na czterech literach i nic nie robi…
34-letnia Marianna postanowiła podzielić się z nami swoją domową historią. Kobieta przeżywa związkowy dramat, przez co trudno jest jej cieszyć się codziennością.
Ja cały czas pracuję zarobkowo, ogarniam dom, zakupy, porządki… Wszystko. A mężowi na bezrobociu zaczęło być tak dobrze, że teraz nie chce pracować ani pomagać w domowych obowiązkach. Nie chciałam być jedną z tych ciętych żonek, ale muszę przyznać, że mój mąż to zwykły darmozjad. Jest mi okropnie ciężko dawać radę z obowiązkami i ciągle chodzę na niego zła
Takie skrajne wykorzystywanie bezrobocia do siedzenia i niepomagania, jest czymś co może zrujnować nawet najsilniejszą relację. Marianna próbowała początkowo wspierać męża, co należy się każdemu partnerowi, który zostaje postawiony w trudnej sytuacji. Tym razem jednak mąż 34-latni przebrał miarę i jego bezrobocie zamieniło się w lenistwo.
Warto jest umieć odróżnić te dwa konstrukty. Osoba bezrobotna nie musi pozostawać bezczynna. Tak samo jak niegdyś kobiety zostawały w domu, gotowały i zajmowały się wszelkimi obowiązkami domowymi, tak samo w dzisiejszych czasach osoby bezrobotne – nawet jeśli są to mężczyźni – powinny starać się pilnować ogniska domowego.
Postaraj się zatem wspierać partnera. Kiedy jednak przesadza, daj mu do zrozumienia, jak ciężko Ty czujesz się w danej sytuacji. Jeśli to nie pomoże, może warto będzie wybrać się do specjalisty od zdrowia psychicznego, który pomoże mu odzyskać równowagę psychiczną i motywację do działania.