Jeśli na pierwszy rzut oka rower jest w dobrym stanie, zacznij od mycia i czyszczenia z błota, kurzu i innych zanieczyszczeń. Używanie urządzeń wysokociśnieniowych, tzw. karcherów, nie jest zalecane.
Posłuż się wilgotną szmatką z dodatkiem płynu specjalistycznego lub środka do mycia naczyń. Na koniec przetrzyj rower suchą szmatką, by nie powstały zacieki.
Przeczytaj koniecznie: W jakie światła powinien być wyposażony rower
Potem przyjrzyj się uważnie poszczególnym częściom. Zacznij od opon - może są uszkodzone lub przetarte i nadające się do wymiany. Na pewno należy je dopompować. Szprychy powinny być tak samo sztywne, nie mogą być powykrzywiane.
Sprawdź sprawność hamulców - zobacz, czy klocki nie są zdarte i czy równo dochodzą do obręczy, czy koła nie są blokowane. Jeśli z klocków znika starty bieżnik służący do odprowadzania błota, należy tę część wymienić.
Jeśli łańcuch zardzewiał, można naoliwić go samodzielnie. Ramę zabezpiecz przed korozją. Co do amortyzatorów, zasady ich konserwacji powinny znajdować się w instrukcji obsługi roweru. Jednak bez odpowiednich narzędzi i preparatów lepiej powierzyć ich czyszczenie serwisantowi.
Przed wyruszeniem na drogę sprawdź, czy wszystkie elementy są dobrze dokręcone - zwróć uwagę na kierownicę, siodełko i pedały.